A je tu ďalší historický detektívny príbeh Vlastimila Vondrušku
Vlastimil Vondruška je známy český historik a spisovateľ a mali sme už možnosť vypočuť si niekoľko z jeho historických príbehov aj v podobe audiokníh.
V rámci projektu Audioknihy NAHLAS! sa predstavuje aj ďalšia audiokniha z cyklu Letopisy královské komory – detektívne príbehy, ktoré sa odohrávajú v 16. storočí.
Hlavný hrdina je pisár kráľovskej komory Jiří Adam z Dobronína. Rovnako ako v dnešných úradoch, aj tam žijú ľudia nadutí a ambiciózni, ale on je iný. Snaží sa naslúchať prianiam ľudí a riešiť ich problémy. Má skvelých pomocníkov: jedným z nich je bakalár Peter a slúžka Rozárka (bývalá krčmárka a teda aj občasná prostitútka). No a títo ľudia spoločne riešia najrôznejšie zamotané detektívne príbehy.
V minulom roku bola vydaná prvá audiokniha z tejto série – Plzeňské mordy – ktorá je úvodným príbehom, kedy sa pri vyšetrovaní niekoľkých záhadných vrážd v meste Plzeň prvýkrát stretáva kráľovský pisár z Prahy – Jiří Adam z Dobronín s bakalárom Petrom. Vďaka jeho pomoci vyviazne živý a zdravý z veľmi ošemetnej situácie, a navyše spoločne odhalia intrigy proti kráľovi.
Audiokniha Ulička hanby je v poradí už druhým príbehom z tejto populárnej série v skvelej dramatizácii, na ktorej sa podieľali herci ako Jaromír Meduna, Ján Meduna, Otakar Brousek, Pavel Rímský, Ludvík Král a iní.
Jiří Adam z Dobronína v čase mladosti poznal Sabinu, ženu, ktorá sa neskôr stala majiteľkou jedného z najluxusnejších nevestincov v Starom Meste pražskom. Avšak vlastnila tiež brlohy v Krakove, v núdznej osade pod novomestskými hradbami pri Vltave. Tomu odpornému miestu sa hovorilo Ulička hanby a práve tam niekto zavraždil vplyvného člena kráľovského dvora. Bakalár Peter s Rozárkou trávia leto mimo Prahu, a tak kráľovský pisár začne pátrať po záludnom vrahovi spolu so Sabinou. Na svetlo sa vynárajú okolnosti, ktoré spájajú pražskú spodinu s kráľovskými úradníkmi na vysokých postoch. V tomto prípade pôjde všetkým zúčastneným o život, pretože proti nim stojí bezohľadný zločinec.
Audiokniha Ulička hanby z vydavateľstva Audiostory vychádza ako mp3 na stiahnutie, prostredníctvom digitálnych distribúcií za cca 9,70 €. Iba na portáli Audiolibrix si však môžu členovia predplatiteľského klubu kúpiť audioknihu za 7,49 €.