Alena Kastnerová – O líné babičce (recenzia audioknihy)
Kniha O líné babičce má trochu zavádzajúci názov. Podľa neho by sme asi čakali príbeh o babičke, ktorá leží celý deň na gauči, pozerá argentínske telenovely a na obed si objedná pizzu, aby nemusela variť.
Avšak príbeh, ktorý napísala Alena Kastnerová, je ale úplne o niekom inom. Je to o babičke, ktorá nie je lenivá, len nechce robiť obyčajné veci a neuspokojí sa s tým, že na staré kolená bude len variť, háčkovať a strážiť vnúčatá. Ona si chce plniť svoje dávne priania.
Hodnotenie deja
Neviem či sú toto vlastnosti každej babičky, aspoň ja som takú ešte nestretla, ale každopádne táto naša audioknižná babička je podnikavá, odvážna, silná, múdra, nebojí sa výšok, morských hlbín, mafiánov ani Yettiho a keďže denne cvičí, tak je aj v dobrej kondícii.
Babička má škapulíř (magické vrecko), kam si dáva papieriky, na ktorých sú napísané jej dávne sny a keď má na to chuť, tak doňho siahne a vytiahne jeden z nich a robí po čom túži.
Nič nie je pre ňu problém! Neexistuje nesplniteľné prianie, stačí len chcieť. Táto babička dokáže všetko, na čo si len pomyslí.
Čo s babičkou môžeme zažiť? Neuveriteľné, bláznivé veci.
S pánom milionárom sa prevezie v najrýchlejšom aute na svete, poletí modro-žltým lietajúcim balónom, zachráni syna mocného vládcu a za odmenu dostane obrovský ružový briliant, vyšliape 8-tisícovku v Hymalájach, stretne Yettiho a vysvetlí mu ako sa robia deti, zatancuje si v daždi, pričiní sa o zrušenie blázinca, naučí sa ovládať počítač a internet, potápa sa v oceáne, nechtiac vyhrá majstrovstvá sveta v lyžovaní, hrá sa naháňačku s poľovníkom a nakoniec sa ešte aj presťahuje k moru.
Hodnotenie nahrávky
Keďže Arnošt Goldflam je skúseným autorom aj rozprávačom detských príbehov, tak to, že načítal túto audioknihu je veľké plus. Neviem si pomôcť, ale cítim tu istú podobnosť s jeho vlastnými knihami o šikovnom tatínkovi (Tatínek neni k zahození, Tatínek 002 – viď recenzia tu), ale tentokrát je ústrednou postavou babička. Pán Goldflam má neuveriteľný dar zaujať poslucháčov a vtiahnuť ich do deja. Vždy, keď ho počujem rozprávať, mám pocit, že ak by mi povedal, že nebo je zelené, tak mu uverím. Pri rozprávaní tam necháva kúsok seba a aj z tohoto absurdného príbehu ako je tento, môžete mať pocit, že všetko, o čom ste kedy snívali, je možné.
Strašne sa mi páči ako sa v knihe často používa slovné spojenie „lína babička“ až to niekedy pôsobí absurdne a komicky, napr. Lína babička cupitala za ním a přemýšlela, má li už začít hrát, plácnout pana myslivce a zakřičet „Máš babu“ nebo je snad lepší ještě počkat… Odhodila batoh, vydala ze sebe váleční pokřik a nasadila nejvyšší běhací rychlost „Cháchá. Já jsem fantom všech honiček! Utíkejte, když je vám život milý!“ křičela lína babička a vrhla se na pádíciho myslivce.
Jediné, čo mi na nahrávke vadilo, bola hudba, ktorá ale slúži väčšinou na oddelenie jednotlivých častí, takže jej tam zas tak veľa nie je. Hudobné motívy, ktoré tu zaznejú, sú s prímesou jazzu a sú interpretované pomocou klavíru a klarinetu. Jazz skutočne strašne nemám rada, takže je to možno len moja zaujatosť, ale aj tak mám pocit, že sa tam ten jazzový motív veľmi nehodí.
Záver
Tento príbeh dáva aj nám dospelým dôvod na zamyslenie. Nemáme tiež chuť urobiť niekedy niečo bláznivé? Alebo splniť si nejaký svoj detský sen? Urobiť niečo, čo chceme, namiesto toho, čo sa od nás očakáva? Táto bizarná babička nám ukáže ako na to!
Je to milé a bláznivé rozprávanie, ktoré pobaví každého bez ohľadu na vek. Dúfam, že sa v budúcnosti dočkáme aj pokračovania, pretože toto je jedna z tých detských kníh, ktorá by nemala byť opomínaná. Takže by sme sa v snáď mohli stretnúť s lenivým dedkom alebo strýčkom.
A na záver jeden citát od babičky:
„Já myslím, že je povinností každého člověka plnit si své sny. Protože, když se o to ani nepokusíme, máme pak zkažený život, otravujeme okolí smutným kukučem, a kdo se na to má koukat.“