Arthur Conan Doyle – Studie v šarlatové (recenzia)
Toto je moja úplne prvá kniha o Sherlockovi Holmsovi. Milujem a sledujem všetky filmy a seriály s ním, ale po knihe som nikdy nesiahla. Keďže sa kniha Studie v šarlatové vracia k úplným začiatkom a môžeme sa dozvedieť o tom, ako sa Sherlock a Watson stretli a aký bol ich prvý prípad, rozhodla som sa skúsiť to s audioknihou.
Je skutočne zaujímavé, že Sir Arthur Conan Doyle písal tieto príbehy len kvôli obžive a boli tak úspešné, že na nich stáli ľudia v radoch. Ale keďže podľa jeho názoru ho odvádzali od písania vážnej literatúry, tak sa Sherlocka pokúsil zabiť. Keďže nasledovali veľké protesty, dokonca aj kráľovnej Viktórie, aj keď mu to trvalo 10 rokov, rozhodol sa k Sherlockovi Holmsovi vrátiť.
Ako sa dá charakterizovať Sherlock?
Nafúkaný, povýšenecký, nadutý, samoľúby, namyslený, ironický, sebestredný
Hodnotenie deja
Sherlock sa cíti nadradený a múdrejší ako všetci ostatní – čo je vlastne asi aj pravda, ale je skutočne ťažké s ním komunikovať, takže inšpektori Lestrád a Gregson majú náročnú úlohu nielen v tom, aby stíhali sledovať jeho myšlienkové pochody, ale aj vydržať v jeho „milej“ spoločnosti. To viete, nikto nemá rád ľudí, ktorí majú vždy pravdu.
Aj keď treba poznamenať, že vlastne aj Holmesa sa tu podarilo napáliť a znášal to podľa očakávania dosť ťažko, keďže sa stále všetkým vysmieva a nakoniec zistí, že aj on je omylný.
Páči sa mi, že nebola opomenutá jeho hra na husle a jeho pokusy, bez toho by to asi nebolo ono a cítila by som sa o niečo ochudobnená.
Hodnotenie nahrávky
Vo filme alebo seriály sme zvyknutí, že Watson je skôr inteligentný človek, vojenský lekár s pomerne dobrým všeobecným prehľadom, ale v knihe sa mi zdalo, že moc múdrosti nepobral, skôr bol len takým nahrávačom pre Sherlocka. Funkciu rozprávača tu má Watson, takže väčšinou môžeme počuť práve jeho myšlienky a filozofické úvahy.
Oldřich Kaiser a Jiří Lábus sú už dávno zohratá dvojica, čo sa samozrejme ukázalo aj tu. Kaiser sa skvelo vžil do Sherlocka ako sebavedomého nadčloveka, pre ktorého sú iní ľudia ako hmyz na stene a Lábus mu ako Watson úžasne asistuje. Je z neho cítiť veľký obdiv a rešpekt k svojmu novému priateľovi / spolubývajúcemu, ktorý je dosť sebestredný a nevidí si ďalej od nosa.
Dobová atmosféra starého Londýna je navodená aj pomocou hudby, o ktorú sa postaral Miroslav Kořínek. Ako pri správnej dramatizácii je audiokniha obohatená aj o zvukové efekty, napr. zvuky koní a kočiarov, zvuky cinkajúcich peňazí na stole a pod.
Záver
Príbeh trvá len okolo hodiny, takže je to taká jednohubka, čo skončí skôr ako sa nedejete. Dramatizované spracovanie má svoje čaro a dvojica Kaiser a Lábus skutočne dobre funguje, asi aj preto, že ich spolupráca tu nie je ojedinelou záležitosťou a tak sú už dávno zohraté duo.