Atentát, ktorý rozpútal vojnu a navždy zmenil svet
Po dopočúvaní tejto audioknihy som si uvedomil, ako názov môže zmiasť potencionálneho poslucháča. Názov Tak nám zabili Ferdinanda nemohol byť viac zavádzajúci. Čakal som historické fakty, dostal som oveľa, oveľa viac.
Je nedeľa 28. jún 1914. Zmätený vodič Leopold Lojka zastavuje vozidlo s Františkom Ferdinandom a jeho ženou. Zaraďuje spiatočku a tým dáva príležitosť Gavrilo Principovi k útoku. Pre bezmocného Lojku sa z tohto okamihu stáva doživotná trauma. Sarajevský atentát je aj po sto rokoch veľmi živou témou.
Novinár a bývalý balkánsky spravodajca Českého rozhlasu Martin Ježek spoločne s balkánistom Pavlom Trojanom napísali úspešnú knihu Tak nám zabili Ferdinanda, ktorá odhaľuje vo svojich siedmich reportážach pozadie českých stôp v Bosne a Hercegovine, úplne neúmyselne mieriacich k Sarajevskému atentátu.
Nová a doplnená verzia tejto pozoruhodnej knižky získala aj svojou audiopodobu. Načítal ju reportér zahraničnej redakcie Českého rozhlasu a autor knihy Martin Ježek spoločne s hercom a muzikantom Ondřejom Brzobohatým.
Úplne prvýkrát tak majú poslucháči možnosť započúvať sa do českých príbehov, ktoré písali svetové dejiny. Niektoré k nich sa prelínajú aj do súčasnej reality Bosny a Hercegoviny. Pozoruhodné príbehy o zaujímavých náhodách smerujúcich k atentátu na Františka Ferdinanda.
Áno, niektoré z nich sa prelínajú do súčasnej Bosny a Hercegoviny. To je na tom famózne. Poslucháč sa naozaj nedočká iba základných historických faktov, ale kniha sa v mnohých oblastiach mení priam na turistický bedeker, pri ktorého počúvaní máte chuť sadnúť do auta a objaviť konečne Bosnu a Hercegovinu, ktorá žiaľ ešte stále stojí niekde na pokraji záujmu o ostatné balkánske štáty.
A pritom podľa tejto knihy je tam toľko vecí k videniu, navyše vecí, ktoré v tých klasických bedekroch možno ani nenájdete, veci, ktoré autori zažili na vlastnej koži a opisujú ich z vlastnej skúsenosti, čo je pre lovca zážitkov neuveriteľná kombinácia.
Autorskej dvojici sa podarilo napísať fantastický príbeh, v ktorom spojili cestovateľskú vášeň s vášňou záujmu o dejiny a vznikol z toho impozantný päťhodinový materiál, ktorý sa výborne počúva a predstavivosť pri počúvaní funguje snáď ešte lepšie, než pri počúvaní nejakej detektívky.
Na vzniku nahrávky sa podieľali Radioservis a Supraphon, príbeh je rozdelený na 28 častí, hovorené slovo sprevádza hudba, no a Ježek je pútavejší narátor, než Brzbohatý, ktorý síce nebol zlý, no predsa je to viac spevák a skladateľ.