Deset přikázání v poutavém vyprávění Josefa Somra (recenzia)
Audiokniha Deset přikázání by sa dala charakterizovať ako 10 prikázaní trochu inak, ako o nich obvykle rozmýšľame. Máme šancu si vypočuť dôležité fakty, historické súvislosti a názory niektorých odborníkov, ktorí desatoro študovali a vykladali a tiež niekoľko príbehov, ktoré nám pomôžu porozumieť ich vzniku a využitiu v starovekej i dnešnej praxi.
Zistíme odkiaľ sa vzali, prečo vznikli, ktoré to vlastne sú a čo znamenali v období ich vzniku a čo znamenajú dnes.
Pôvod desatera
Pozrieme sa do zákulisia toho, čo predchádzalo vzniku desatera. Môžeme si vypočuť o otroctve, Mojžišovi a hore Sinaj, kde Boh prostredníctvom Mojžiša dal svojmu ľudu 10 pravidiel ako žiť slobodne v zemi, ktorú im sľúbil.
Páči sa mi, že Božie prikázania sú tu vysvetlené nielen v kontexte prvotného vzniku a historického významu v rôznych historických obdobiach, ale vysvetľuje sa tu aj ako ich aplikovať v súčasnosti.
Čo nové sa môžete dozvedieť?
1. a 2. prikázanie je najdôležitejšie a ostatné sú mu podriadené. Hovorí sa tu napríklad o katastrofách, ktoré môžu nastať, keď budete uctievať iného Boha, čo znamená zlaté prasa alebo zlaté teľa.
3. prikázanie vraví hlavne o tom, že Božie meno sa nemá používať pre súkromné zámery a pre získanie moci.
V 4. prikázaní zistíme, prečo je siedmy deň tak dôležitý a ako to s nimi bolo v staroveku, ázijských zemiach alebo Egypte, kde tieto prikázania dostali bývalí otroci.
5. prikázanie (Cti otca svojho i matku svoju) je prvým prikázaním, ktoré neurčuje vzťah k Bohu. Páči sa mi myšlienka zmeny úloh, najprv sme my tí, čo ctia svojich rodičov, ale neskôr sme sami rodičmi.
6. prikázanie (Nezabiješ) zdá sa, súhlasí aj so súčasným právom a morálkou. Objasňuje sa tu však aj to, že v dobe vzniku týchto prikázaní, bolo zabíjanie bežnou praxou, napr. vrchnosť mohla zabiť beztrestne otrokov a poddaných, o krvnej pomste, vyhladzovaní slabších národov silnejšími. Je tu priblížená škála zabitia z pohľadu teológa a otvára sa tu aj otázka sebevraždy a za akých okolností to nie je hriech (napr. sebaobetovanie).
7. prikázanie (Nezosmilníš) je preberané v historickom pôvodnom kontexte, ale je tu zdôraznené aj to, že v dnešnej dobe sa zdá nedôležité. Vysvetľuje sa tu vzťah muža a ženy a posvätnosť manželského sľubu.
Celkom zaujímavý je výklad významu 8. prikázania (Neokradneš), ktoré má tiež viac významov a mnohí poukazujú na to, že ide predovšetkým na zákaz krádeže človeka, únosu a akéhokoľvek zotročenia ľudí – tento uhol pohľadu tomuto prikázaniu dodáva väčšiu váhu – ochranu ľudského života a rodiny. V dnešnej dobe sa to vzťahuje na únosy s cieľom dostať výkupné, únosy ako nástroj terorizmu. Ďalej sa tu rozoberá iná forma otroctva – ekonomického vykorisťovania (dlhy) a samozrejme je priblížená aj majetkovú časť, kde sa načrtne aj otázka kňazov a náboženských predstaviteľov, ktorí predávajú odpustky alebo iným spôsobom vylákajú majetok od veriacich.
9. prikázanie sa pôvodne týkalo krivej výpovede na súde a vraví sa v ňom neklam o svojich blízkych. Otvára sa tu však napríklad aj otázka milosrdnej lži alebo klamstva pod nátlakom alebo ak nás k tomu nútia okolnosti.
10. prikázanie napríklad katolícka cirkev rozdeľuje na 2 časti – v jednej sa vraví o tom, že nemáš túžiť po cudzej žene a druhá vraví o majetku. Jeho úlohou je chrániť pred závisťou, chamtivosťou a bezohľadnosťou (napr. Ábel a Kain).
Hodnotenie nahrávky
Neviem si predstaviť nikoho lepšieho na interpretáciu tejto audioknihy ako Josefa Somra. Počula som ho vo viacerých knihách, mnohých s podobným zameraním a myslím, že presne podchytil ako predniesť tieto pre mnohých dôležité slová s úctou a pokorou. Pre mňa je to hlas večerníčkového deduška, ktorý má veľmi príjemný prejav a dokáže dôležité veci predostrieť tak, aby nás zaujímali a aby sme nad nimi porozmýšľali. Určite nás neunudí k smrti, aj keď to mnohí asi čakajú.
Kniha je obohatená jemnou hudbou, ktorá väčšinou nezaznieva spolu s textom, ale je tu niekoľko miest, kedy text dofarbuje.
Záver
Má týchto desať prikázaní zmysel aj dnes? Páči sa mi myšlienka, že by mohli byť zákonom, ale v prvom rade ukazujú cestu – božiu vôľu. Nemajú byť použité ako palica alebo nástroj na podriadenie. Počas celej audioknihy sa hľadá odpoveď na otázku, aký význam má desatero dnes, pričom odpoveď je pre každého iná. Každý z nás žije v inom svete, ale pre každého z nás sa môžu stať inšpiráciou a okamžikom zmeny.
Ak chce niekto obohatiť vedomosti sebe aj deťom, tak bolo vydaných niekoľko audiokníh s náboženskou a zvykovou tématikou, ktoré sú predovšetkým zamerané na deti. Umožnia vám rozšíriť si obzory alebo pripomenú zabudnuté a možno nakoniec aj vy budete rozmýšľať nad vecami z iného uhla a iným spôsobom ako ste to robili doteraz. Týmito zaujímavými textami nás sprevádza opäť geniálny prednes Josefa Somra, ktorý je pre to ako stvorený. Tak ak budete mať záujem, tak skúste siahnuť určite aj po audioknihách:
Biblické příběhy ze Starého zákona (recenzia tu)
Vše o Vánocích na celém světě (recenzia tu)
Vánoce (Vyprávění o vánočních zvycích a tradicích s koledami) (recenzia tu)
Šťastné a veselé Vánoce (Vánoční vyprávění a vánoční koledy) (recenzia tu)