Experiment, ktorý sa vymkol z rúk
Keď sa jedného večera potulovalo po moskovskej štvrti vychrtlé psisko, určite netušilo, že sa za niekoľko minút pred ním otvorí pravý psí raj. Na ulici sa totiž objavil dobre oblečený muž s voňavou šunkou vo vrecku – profesor Preobraženskij.
Ten si Baryka – také mu dá meno – zoberie k sebe domov a venuje mu všetku starostlivosť, vyčistí mu kožuch a kŕmi ho, ako psieho kráľa. Baryk si to samozrejme absolútne užíva a vôbec ho nenapadne, že profesor to ani náhodou nerobí z lásky k nemej tvári…
Preobraženskij je lekár a veľký vedec. Jeho jedinou smolou je, že svoju skvelú vedeckú prax robí v práve sa rodiacom revolučnom Sovietskom zväze, ktorý v príbehu zastupuje skupina prihlúplych, ale za to všetkého schopných členov domového výboru, na čele so súdruhom Švonderom.
A tomu je prezieravý a kontrarevolučný doktor tŕňom v oku. Nemôže sa ho však tak ľahko zbaviť, keďže Preobraženskij má zástancov v najvyšších kruhoch.
Psa Baryka potrebuje profesor k najnovšiemu experimentu. Pokus voperovať psovi ľudské žľazy sa mu však akosi vymkne z rúk, aj keď sa v podstate podarí. Zo psa sa vďaka operácii postupne stane človek, občan Barykov.
Bohužiaľ, ľudské žľazy a psie srdce sa spoja v tej najhoršej variante. Vznikne ďalší priemerný sovietsky občan so všetkými negatívnymi vlastnosťami: vulgárnosťou, gaunerstvom, závisťou a primitívnymi pudmi. Profesor si tak do bytu nasadí svojho osobného triedneho nepriateľa, na ktorého „poľudštení“ pracuje predovšetkým občan Švonder.
Irónia na pohľadanie. Aj tak by sa dalo jednou strohou vetou vystihnúť Psí srdce. Michail Bulgakov ho napísal už v roku 1925, no verejne vyšlo v tlači až v roku 1987. Prečo asi? Krátko po nežnej revolúcii, konkrétne v roku 1990 vznikla rozhlasová hra, ktorá pred časom vyšla ako audiokniha.
V hlasoch jednotlivých postáv spoznáte legendy ako Ilja Racek, či Jiří Lábus, ale jednoznačne kráľom celej tejto zábavy je pán Boris Rösner (zomrel v roku 2006, vo veku iba 55 rokov). Jeho stvárnenie dvojúlohy Baryka – Barykova je iba dôkazom jeho hereckého kumštu, či dovolím si tvrdiť, jeho geniality.
Ako sa píše na obale CD, Rösnerovi sa skvelou hlasovou variáciou podarilo vytvoriť vystrašeného, hladného, aj podliezavého psa a aj vulgárneho, drzého a neznesiteľne arogantného „občana,“ ktorý s ľahkosťou hlupáka terorizuje svojho stvoriteľa. A s tým možno iba súhlasiť.
Kompletná nahrávka z vydavateľstva Radioservis má takmer tri a pol hodiny. Ak siahnete po klasickom CD prevedení, rátajte s troma klasickými CD zabalenými vo veľmi sympaticky vyrobenom digipacku, ktorého steny sú plné cenných a zaujímavých informácií. V digitálnej podobe si skvelý príbeh môžete samozrejme zabezpečiť u predajcu Audiolibrix.