Jane Austen – Pride and Prejudice EN (recenzia)
Pride and Prejudice (Pýcha a predsudok) je asi najznámejším románom anglickej spisovateľky Jane Austen a jeden z najpopulárnejších románov anglickej literatúry vôbec. Prvú verziu pod názvom Fist impression (Prvé dojmy) sa jej nepodarilo vydať, pretože nemohla nájsť vydavateľa a vrátila sa k nej až neskôr po vydaní románu Sense and Sensibility (Rozum a cit). Pôvodný rukopis prepracovala a román bol nakoniec publikovaný v roku 1813 pod názvom Pride and Prejudice.
Obsah
Keď sa Elisabeth Bennetová prvýkrát stretne s pánom Darcym, starým mládencom a zároveň výhodnou partiou, zdá sa jej nafúkaný, upätý a nespoločenský. Elisabeth je pekná aj bystrá, ale on k nej ostáva ľahostajný. Keď zistí, že sa Darcy zaplietol do vzťahu svojho priateľa pána Bingleyho a jej milovanej staršej sestry Jane a zmaril jej šťastie, jej antipatie voči nemu ešte vzrastú. Dochádza medzi nimi k mnohým nedorozumeniam, ale nakoniec medzi nimi po tom všetkom rozkvitne láska a obaja pochopia nezmyselnosť svojich predsudkov a poučia sa, že prvý dojem nemusí byť vždy ten správny.
Pride and Prejudice z nakladateľstva Edika
Táto nahrávka je určená pre mierne pokročilých angličtinárov (stupeň B1).
Z porovnávaných variant je najkratšia (cca 30 minút), je rozdelená do 5-tich častí a je jazykovo najjednoduchšia.
Nahrávku interpretuje anglický herec Diego Alava. Hovorí pomaly, takže ak si v jazyku nie ste ešte veľmi istí, tak nebudete mať problém so stíhaním a porozumením textu. Mužská interpretácia je v tejto vyslovene ženskej knihe asi menej obvyklá voľba. Avšak interpret má veľmi príjemný hlas, ktorý sa dobre počúva, aj keď čo sa prednesu týka, knihu veľmi neobohatil, ale povedala by som, že asi na to ani nebolo veľa priestoru.
Obsah knihy je tu najviac okresaný a je ponechaná len jeho kostra. Sú tu vypustené všetky nepodstatné detaily a dej je sústredený hlavne na postavu Elizabeth Bennetovej a pana Darcyho, zatiaľ čo v originály sa viac rozvíjajú aj osudy ostatných sestier, ale na to tu skutočne nie je miesto.
Pride and Prejudice z vydavateľstva Infoa
Aj táto verzia knihy je určená pre mierne pokročilých angličtinárov (stupeň B1)
Nahrávka je dlhá približne 1 hodinu, obsahuje viacej detailov z originálneho príbehu a je rozdelená do 9-tich kapitol. Text plynie rýchlejšie a aj výrazové prostriedky sú trochu zložitejšie, takže treba trochu väčšiu schopnosť porozumenia ako v predchádzajúcej verzii.
Príbeh rozpráva ženská interpretka narodená v Anglicku, ktorá sa s príbehom stotožnila a doslova ho prežíva. Nejde len o predčítanie príbehu, ale s prednesom sa vyhrala a do jednotlivých postáv sa skutočne vžila. Môžeme si tu dosýtosti užiť aj lamentácie pani Benettovej o svojich nevydatých dcérach, ironické komentáre pána Benetta, dobrosrdečnú Jane aj nepríjemnú lady Catherine.
Pride and Prejudice z vydavateľstva Naxos Audiobooks
Pre zdatných angličtinárov je k dispozícii aj neskrátená forma knihy, ktorá je určená pre skúsených poslucháčov (stupeň C1).
Nahrávka je dlhá až 13 hodín, takže vás čaká dlhé a zaujímavé počúvanie. Knihu interpretuje Emilia Fox, rodená Angličanka, ktorá sa vžila do role rozprávača aj jednotlivých postáv veľmi presvedčivo. Presne takto si predstavujem skutočnú Jane Austen, ktorá číta svoju knihu v kruhu svojich priateľov pri anglickom čaji. Do svojho prednesu hlavne v priamej reči vkladá potrebné emócie a vie presne, kedy na hlas pritlačiť alebo ubrať, príbeh v jej podaní pôsobí neskutočne vierohodne a britsky.
Aj keby ste nevedeli, že ide o anglickú knihu, tak by vás o tom interpretka určite presvedčila.
Záver
Román Pýchu a predsudok od dodnes populárnej anglickej spisovateľky Jane Austen si môžete teraz vypočuť nielen v dramatizovanej českej verzii, ale máte možnosť si ju dopriať aj v angličtine hneď v niekoľkých verziách v závislosti od vašich jazykových schopností. Môžete sa teda zdokonaľovať v porozumení anglickému jazyku nielen bifľovaním slovíčok, ale aj pomocou počúvania kvalitnej literatúry interpretovanej rodenými Angličanmi. A ako bonus sa zoznámite aj s klasickým dielom, ktoré je stále neskutočne obľúbené, aj keď už od jeho napísania prešlo niekoľko storočí.