Totalita je minulosť? Fakticky áno! Máme totiž za sebou 26 rokov nehy
Na budúci týždeň si pripomenieme výročie novembrovej revolúcie, tak láskavo nazývanú „nežnou“. Radioservis už pred rokmi pripravil audioknihu Listopad 1989 s podrobnosťami o páde totality v Československu, v ktorej dopodrobna mapuje udalosti, ktoré sa s touto udalosťou spájajú. Fantastická „skladačka“ pre všetkých, ktorí sa touto udalosťou ešte zaoberajú.
Táto audiokniha sa zaoberá deň po dni, hodinu po hodine okolnosťami pádu totality koncom roka 1989. Mnohé nahrávky neboli vo zvukovej podobe nikdy publikované.
Vďaka nahrávkam zákulisných rokovaní s komunistickou mocou budete mimo iného svedkami rozčúlenia komunistického premiéra Ladislava Adamca, aj jeho taktickej snahy stať sa novým prezidentom, vypískania mestského tajomníka KSČ Miroslava Štěpána z ČKD vo Vysočanoch alebo slov Václava Havla o tom, že nechce byť prezidentom.
V časoch, kedy sa v polovici novembra pravidelne objavujú konšpiračné teórie o tom, že celá „nežná revolúcia“ bola produktom komunistov, ktorí potrebovali uvoľniť atmosféru hlavne vzhľadom na seba, je táto audiokniha geniálnym mozgožrútom, ktorý poslucháča prinúti zamyslieť sa nad tým, ako to vlastne bolo.
Osobne som si až doteraz myslel, že študenti vyšli do ulíc a povolený pochod sa zmenil na morbídny zásah, na ktorého odpoveď bola mobilizácia študentov, umelcov, disidentov a všetkých, ktorých už komunizmus, či socializmus nebavil. Proste som mal pocit, že to bola posledná kvapka, ktorá toho 17. novembra pretiekla a nikto s tým akoby nerátal a nikto netušil, čo sa má diať ďalej.
Študenti zmenili trasu povoleného pochodu. Polícia zasiahla (dodnes sa samozrejme nevie, na koho povel a zrejme sa to nikdy nedozvieme) a v tom momente si niekto povedal, že toto nie je správne a treba s tým niečo robiť.
Postupne vznikalo Občianske fórum, postupne sa objavil Václav Havel, ktorý v tých nahrávkach častokrát dokonca pôsobí, akoby nevedel, čo sa vlastne deje a ako treba reagovať, akoby v podstate ani moc do politiky nechcel ísť a vhodila ho tam vlna spoločenskej eufórie.
Následne rokovania s komunistami, pokus o zloženie novej vlády s novými ľuďmi i starými partajníkmi, až neskoršie si uvedomenie, že komunisti sa ďalej snažia manipulovať slobodu, jednoducho postupný ťažký boj o slobodu, to je táto geniálna koláž dobových zvukov.
Dozviete sa tu, ako sa udalosti vyvíjali deň po dni, ako sa komunisti držali zubami nechtami pri koryte, ako až postupne odchádzali, ako sa začal boj o „teplé miesto“ hneď potom, čo si Občianske fórum uvedomilo svoju príležitosť.
Aké postavenie v tom všetkom mali Slováci a v neposlednom rade i to, ako sa vytvárali skupinky, ktoré mohli vedieť všetko a ktoré mohli vedieť iba niečo už v samotnom fóre krátko po jeho vzniku.
Ak sa zaujímate o to, čo sa udialo v novembri 1989, nič lepšie nedostanete do rúk. A ako múčnik dostávate legendárny Jakešov prejav z polovice roku 1989, či posledný novoročný prejav Gustáva Husáka.
Drvivá väčšina materiálov je z archívu Českého rozhlasu, ale tiež Českej televízie, rádia Slobodná Európa a niekoľkých ďalších zdrojov. Pre mňa jednoznačne najlepšia „politická“ audiokniha vôbec.
Musím sa trochu pristaviť pri zvukovej kvalite a vysvetliť pár drobností, aby nedošlo k nejakým nedorozumeniam. Treba si totiž uvedomiť, že ide o dobové záznamy z roku 1989. Tie, ktoré vznikli v štúdiách znejú aj po tých rokoch mimoriadne dobre, dokonca som presvedčený, že v Českom rozhlase ich v rámci možnosti vyčistili, aby bol zvuk na disku čo najprijateľnejší.
Horšie je to so zvukovými záznamami, ktoré vznikli na schôdzach Občianskeho fóra, prípadne pri telefonátoch a podobných záznamoch, ktoré sú síce exkluzívne, ale ich kvalita, vzhľadom k tomu, že boli zaznamenávané bohvie na čo (a bohvie ako), trochu pokrivkáva. Ani v jednom momente som však nezachytil (a počúval som naozaj pozorne), že by niečomu nebolo rozumieť, alebo že by kvalita zvuku bola tak zlá, že by to bolo neznesiteľné.
Pri realizácii tejto audioknihy sa jednoznačne urobilo všetko preto, aby to malo zmysel aj po zvukovej stránke. Kniha je rozdelená na 52 kapitol, ktoré mapujú udalosti od 17. novembra 1989 ž do konca roku 1989, a prvých dní slobodného roku 1990.
Udalosti sú komentované Marekom Janáčom, autorom a režisérom celého projektu a Jiřím Sukom, jeho odborným spolupracovníkom. Desať bodov za každú jednu minútu tejto nahrávky. Dohromady je ich 840, teda rovných 14 hodín.