Mŕtvy robotník, mŕtvy pilot a… eštebáci
Neodvážim sa ani len odhadovať, nakoľko Dominik Dán vychádza v príbehu Uzol zo skutočnosti (pretože je verejným tajomstvom, že jeho knihy sú spojením skutočných prípadov a autorovej fantázie), ale chcem, veriť, že toto je prípad, v ktorom excelovala autorova fantázia. Pretože v opačnom prípade mi prestáva byť divné, že najčastejším slovom, ktoré som používal pri počúvaní audioknihy Uzol, bolo slovo FUJ!
Uzol je Dánova šestnásta kniha. V súčasnosti zrejme jeden z najpredávanejších slovenských autorov ňou v podstate nateraz štartuje kariéru Richarda Krauza a poslucháčovi v ňom vysvetľuje to, ako sa mladý pochôdzkar dostal na oddelenie vrážd, v akej dobe to bolo a čo všetko sa pri jeho príchode dalo označiť za preverovaciu skúšku.
A informácia asi najzásadnejšia, vraciame sa do čias tuhého komunizmu, počas ktorého, keď si Štátna bezpečnosť na niekoho zasadla, nedala mu vydýchnuť.
Hrdinovia tohto Dánovho príbehu by o tom vedeli rozprávať. Bezohľadnosť tej doby zavedie detektívov do naozaj bizarného prostredia medzi ostnaté drôty tiahnúce sa po celej štátnej hranici so západným svetom.
Spočiatku sa Dán rozbieha veľmi pozvoľne. Jeho hlavný hrdina prichádza na „vyšetrovačku,“ hneď prvý večer sa s dvoma novými kolegami ožerie do nemoty, čím vlastne prejde akýmsi krstom, ktorý v konečnom dôsledku trvá celý týždeň. Do toho autor rozohráva ďalšie príbehy…
Istý chemický inžinier dostal v roku 1968 príležitosť ísť „sa pozrieť“ do chemičky na západe. Samozrejme všetko pod dohľadom ŠtB. Bol tam i v čase, keď nám „prišli pomôcť priatelia“ z východu a tak sa nevrátil. Doma ostala jeho dcéra, ktorú vychovávali starí rodičia. Jej život sa otáča naruby v momente, keď dovŕši osemnásť rokov, na čo eštebáci čakali nehorázne dlhý čas, no dočkali sa.
Na prvú vraždu poslucháč čaká až niekde do polovice príbehu. Odohrá v ropnej rafinérke, kde nájdu zavraždeného robotníka (keď nakoniec zistíte, kto, ako a prečo hop zamordoval, pochopíte, že je to v podstate iba pekný obrus na udalosti, ktoré autor opisuje okolo).
A ešte je tu ten pilot. Do toho sa zamilovala kočka, ktorú štátni sledovali na každom kroku, pretože mala väzby na Francúzsko. A keď tam zdrhla, nezmyselné pohľady sa obrátili práve na jej manžela, ktorý po troch dňoch v práci ani len netušil, že jeho žena je už dávno za kopcami. Čo ak je však aj on špión? Však oni to z neho vytlčú. Vytĺkli, tak, že od toho momentu som fujkal dosť často.
Áno, do polovice Uzol pôsobí tak nemastno a neslano. Skôr sa v ňom nabaľujú epizódky, ktoré však pochopiteľne v istom momente explodujú a privedú poslucháča k veľkému záveru. Richard Krauz mal veľa šťastia a minimálne jeho manželka Silvia mala o jeho prechod ek vyšetrovateľom inú, zrejme pokojnejšiu mienku. Ešteže nevie o všetkom….
Dva dni ma Uzol mátal v hlave, dva dni sa príbehy vracali a prenasledovali ma. Naozaj to bolo až také? Naozaj sa to dialo. Samozrejme, mesto, príbeh a všetky osoby v tejto knihe sú vymyslené… ale papier znesie všetko.
Uzol je ďalším zo série príbehov Dominika Dána, ktoré vyšli ako audioknihy. Bravúrne sa ho zhostil Marián Geišberg, ktorého výkon excelentne dobieha aj tých pár neučesaných miest v jeho prvej časti. Veľkolepé a výbušné, bez sprievodnej muziky, logicky rozstrihané a na konci so spádom, ktorý doslova vyráža dych. Po každej stránke…
AUDIOKNIHY DOMINIKA DÁNA