Neprimerane odsúdený Motýlek na ceste za slobodou
Francúz Henri Charrière bol v roku 1931 nespravodlivo odsúdený za vraždu. Na doživotie! Strávil dvanásť rokov v trestaneckej kolónii na Diabolských ostrovoch, utiekol a o dvadsať rokov neskôr opísal svoj príbeh v bestselleri Motýlek, ktorého filmová verzia so Stevom McQueenom a Dustinom Hoffmanom obletela svet.
Keď Motýlka divák raz uvidí, som presvedčený, že dopadne rovnako ako ja. Zamiluje sa do neho. Keď Radioservis priniesol čítanú adaptáciu tohto románu, začalo mi búšiť v hrudi ešte skôr, než som CD držal v ruke. Keď sa tak stalo, bol som nedočkavý, ako malý chlapec.
Priznávam, že knihu ako takú, hoci ju mám v poličke, som nikdy nečítal. Bál som sa toho, že ak som skôr videl film, do ktorého som sa zbláznil, bol by som z neho sklamaný. Zrejme áno. Usudzujem tak podľa audionahrávky, ktorá však tiež nie je načítaním kompletnej knihy (a myslím si, že pokiaľ nejde o dramatizáciu, ale o čítanie, mala by sa kniha načítať celá).
Nič to však nemení na fakte, že tých šesť a pol hodiny poslucháča, ktorý možno rovnako ako ja videl film a nečítal knihu, iba utvrdí v sile celého príbehu. Jasné, v tom filme ani zďaleka nie je všetko, ale v žiadnom prípade to ani s odstupom času nie je žiadne sklamanie.
Audiokniha ten filmový príbeh viac rozširuje a je skôr impulzom k tomu, že ak som už vďaka počúvaniu na polceste ku kompletu, bolo by asi správne si prečítať konečne celú knihu. Určite to bude veľkolepý zážitok.
Nepochybne aspoň taký, ako tých 15 kapitol načítaných hercom Norbertom Lichým. Bolo to moje prvé stretnutie s týmto hercom ako s narátorom (čítačom) audioknihy a priznám sa, že keď som si na obale prečítal jeho meno, nevedel som ho hneď zaradiť. Až keď som otvoril obal a zbadal ho tam, okamžite som si spomenul na toho kvázi bossa z českého seriálu Cirkus Bukowsky, ktorý po svojej asistentke v zlosti hodí alobalovú misu plnú nejakých vietnamských rezancov.
Norbert Lichý ako narátor vôbec nevyznieva hrozne a tak mi táto kombinácia (porovnanie s mafiánskym bossom) prišla až bizarná. Pretože Lichý je v Motýlkovi v prvom rade rozprávač, akoby hlavný hrdina, ktorý opisuje svoju neľahkú púť plnú väzení, útekov, ďalších väzení a ďalších útekov, až do cieľa za vytúženou slobodou.
Pretože hlavný hrdina Henri Charrière, nazývaný Motýlik, bol 26. októbra roku 1931 odsúdený za vraždu na nútené práce na Diabolských ostrovoch Francúzskej Guyany, a mal zvyšok svojho života stráviť vo väznici, kde mnoho galejníkov neprežilo ani prvý rok trestu.
Pravda je, že aj policajti, vyšetrujúci vtedy prípad smrteľného zranenia jedného z členov parížskej galérky, považovali trest za príliš krutý. A to, čo väzňa čakalo, sa skutočne blížilo peklu, z ktorého sa Charrièr pokúsil opakovane utiecť.
Po jednom zo svojich nevydarených útekov bol Charrièr odsúdený na dva roky izolácie na ostrove sv. Jozefa, a komu sa podarí prežiť niečo podobné, často ťažko rozlišuje medzi snením a realitou. V dejovo bohatej knihe defilujú vrahovia, zlodeji, malomocní, kanibali, Francúzi, Číňania, indiáni a každá postava má svoj kuriózny príbeh.
Podľa autora príbehu je Motýlek kombináciou 75% pravdy a 25% výmyslov. Ak by som mal ostať v číselných prirovnaniach, tak v konečnom zúčtovaní bol pre mňa Motýlek 90%-ým zážitkom. V ktorom mori, cez ktoré sa plavil hlavný hrdina sa utopilo tých zvyšných 10%? Keby bola kniha načítaná celá a nie iba časť, tak asi neváham.
Radioservis totiž nevydal dramatizáciu príbehu, ale jednohlasné čítanie, doplnené veľmi distingvovane príjemnou muzikou, ktorá umocňuje poslucháčovu predstavivosť. Celková dĺžka nahrávky je šesť a pol hodiny, tie sú rozdelené na 15 kapitol, z ktorých každá má cca 25 minút.