Osudové okamihy Polívkovej bývalej
Nálepky manželky (dnes už bývalej) Bolka Polívku sa už pravdepodobne nikdy nezbaví. Keď sa totiž povie Chantal Poullain, zrejme každý si jej meno spojí s českým hercom. A ona sa tomu nebráni. Legendu českého herectva sama označuje za svojho osudového muža.
V živote francúzsko-českej herečky však nebol zásadným momentom iba Bolek Polívka. A tak sa o svojom živote rozhodla napísať s novinárkou Michaelou Zindelovou knihu Život na laně, ktorá vyšla aj ako audiokniha v Nakladateľstve XYZ.
Hoci mám knižnú verziu doma, priznám sa, že som ju nikdy nečítal. Akoby som vedel, že raz vyjde audiokniha, ktorú načíta samotná herečka a bude to oveľa väčší zážitok. Chantal, napriek tomu, že pomyselné lano jej života, nebolo vždy pevne napnuté, nestráca nadhľad nad sebou samou a svojou interpretáciou dáva knihe ďalší rozmer.
Je to spôsobené jednak tým, že svoj vlastný príbeh dokáže podať s oveľa väčšími emóciami, aké by zo seba dostal čitateľ. Ale hlavne roztomilá čeština rodenej Francúzsky je tým dôvodom, pre ktorý treba nahrávku počuť.
Herečka tvrdí, že má s českým jazykom problém, no patrí jej ohromný obdiv, že svoj príbeh dokázala premeniť na vynikajúcu nahrávku, v ktorej jej „rečový nedostatok“ vlastne pozitívnou vecou. Ešte som totiž nepočul tak prirodzene a uveriteľne nahraný životopis.
Chantal sa pri rozprávaní nebráni osudovým kopancom a otvorene hovorí o svojom detstve, o tom, ako sa bezhlavo zamilovala do svojho osudového muža, ako kvôli nemu prišla ešte počas minulého režimu do Československa, o tom, že to s ním nebolo vždy ľahké, o túžbe mať sedem detí, o ťažkej chorobe, či autohavárii, o tom, ako na nej v najťažších chvíľach parazitoval bulvár…
A napriek tomu, že Chantal nemala vždy život plný dôvodov na úsmev, pozerá sa na veci s nadhľadom, dokáže sa nad osudom úprimne pousmiať, či sa slovne šťavnato odreagovať, pričom priznáva, že použiť české sprosté slovo je pre ňu vlastne balzamom na duši a jednoducho ju to baví.
Mňa bavilo počúvať Chantal, ako rozpráva o svojom živote. Priznám sa, že sa pri tom hurónsky smial, ale tiež, že mi tiekli slzy. Chantal dáva poslucháčovi všetky emócie.
Zo začiatku som si chvíľu robil poznámky o tom, čo by som chcel z audioknihy vyzdvihnúť. Po tretej kapitole som to vzdal, pretože som si uvedomil, že je to tak mimoriadne silná záležitosť, že vybrať z nej to najzaujímavejšie a reagovať na to je vlastne nemožné, pretože Chantal vo svojej biografii ponúka s každou jednou vetou veľké emócie.
Netajím sa tým, že aj pre mňa bola Chantal tou Polívkovou manželkou. Aj keď som ju vnímal ako výbornú herečku a obdivoval za to, ako sa odkázala asimilovať do našich podmienok a naučiť sa reč, ktorá je považovaná za jednou z najťažších.
Po vypočutí si audioknihy sa pred ňou skláňam ešte hlbšie. Život na laně je totiž osem a pol hodinový zážitok, ktorý je korunovaný dvoma šansónmi, ktoré herečka naspievala. A jej Kolotoč sa mi v hlave krúti aj dávno po tom, čo som audioknihu dopočúval.