Pozor na ucho, mohlo by odpočúvať
Tak z tohto behá mráz po tele ešte aj štvrťstoročie po… Ucho je legenda. Samozrejme, dnes už tomu chýba Brzobohatý s Bohdalovou, ale aj oni si na premiéru kultového filmu (1970) museli počkať neuveriteľných dvadsať rokov. Pretože Ucho ťalo do živého. Tohto príbehu o ochromujúcom strachu a lámaní charakterov sa totiž niekdajšia garnitúra ohromne bála, keďže doslova nastavoval zrkadlo.
Uchá, alias odpočúvacie ploštice sa pchali kdekoľvek. Do lustrov, či iných svietidiel, zospodu stolovej dosky, alebo rovno do telefónu, čo však prezrádzalo podozrivé praskanie počas hovoru. A počúvalo sa na plný úväzok a tak, ako dnes majú otvorené niektoré prevádzky supermarketov, tak bolo otvorené aj v odpočúvacej miestnosti – nonstop.
A získané informácie sa následne využívali / zneužívali na zlomenie človeka na spoluprácu, vydieranie, alebo niekomu dopomohli k lepšiemu postu – čo bol ten lepší, no menej častý prípad. Uchá boli všeobecne známou vecou a u mnohých ľudí vyvolávali až paranoický strach. A presne o tom je Ucho – legendárny príbeh Jana Procházku a Lenky Procházkovej, ktoré vďaka Radioservisu Českého rozhlasu vyšlo v dramatizovanej rozhlasovej podobe ako audiokniha.
Hlavných úloh sa absolútne bravúrne zhostili Igor Bareš a Ivana Plíhalová. On vystrašený a ona s poriadne nabrúseným jazykom a na tú dobu s absolútne hororovou vlastnosťou čo na srdci, to na jazyku. Hrajú to excelentne, poslucháč im uverí úplne všetko. A niet sa čomu čudovať, Bareš je starý harcovník a už neraz presvedčil, či už pri sólovom čítaní audiokníh, alebo ako súčasť dramatizácií. Plíhalová je na tomto poli nováčik a zároveň veľmi príjemným prekvapením.
Prekvapením bol pre mňa čas spracovania. Iba 42 minút. Jednak to máte vypočutí, kým vysajete a vytriete dlážku v byte, alebo kým prejdete v rannej špičke do práce. Ale je až zarážajúce, ako vynikajúco sa dá tak silný príbeh spracovať na tak relatívne krátkej ploche. Samozrejme, k dispozícii sú zvuky, ruchy a hudba, ktoré zážitok ešte viac umocňujú.
Ak ste videli film, môžete porovnávať, aj keď si dovolím tvrdiť, že v tomto prípade je to vec absolútne zbytočná, pretože tak film, ako aj táto prekvapivo vydaná audiokniha má svoje čaro a každý z tých projektov je niečím výnimočný. Dramatizácia Ucha, ktorá vyšla ako audiokniha na CD, vznikla v roku 2010 v štúdiách Českého rozhlasu Olomouc.