Radovan Krejčíř – mýtus, legenda, skutočnosť
Netuším, ako kto dnes sleduje dianie v susednom Česku. Myslím si (ale ide čisto o môj subjektívny názor), že u väčšiny našincov je prehľad o niečo menší, než tomu bolo za čias spoločného štátu. Sú však isté momenty, isté udalosti a isté mená, ktoré jednoducho nemožno prehliadnuť.
A hoci si myslím, že vymenovať aspoň v základoch členov českej vlády by bol pre väčšinu našincov rébus hodný relácie Aj múdry schybí, mená ako ako Mrázek, či Krejčíř sa okrajovo obtreli určite okolo každého z nás. Hoci s vládou nemajú nič spoločné. Aj keď…
O obidvoch pánoch sa hovorilo ako o údajných bossoch českého podsvetia, ako o tých, ktorí začali podplácať politikov a v podstate riadiť štátom. Všetko údajne. Mrázek je už na druhom svete, Krejčíř momentálne vo väzení v Juhoafrickej republike.
Ich mená sa neustále vynárajú z bahna novodobých dejín a pre čitateľov nielen bulvárnych plátkov sú rovnako zaujímavým sústom, ako neustrážený výstrih ktorejkoľvek hviezdy, či hviezdičky. Točia sa o nich filmy, píšu sa o nich knihy…
Spisovateľ Jaroslav Kmenta si posvietil na Radovana Krejčíře hneď v dvoch knihách. Tá prvá mala podtitul Afričan a autor sa v nej zameral na Krejčířovú súčasnosť. Pokračovanie, ale skôr akýsi knižný prequel nesie podtitul Gangster a Kmenta sa v ňom čitateľovi snaží vysvetliť celú životnú genézu zjavu menom Radovan Krejčíř. Obe diela už vyšli aj ako audioknihy, ktoré načítal Pavel Rímský.
Ťažko v súčasnosti označiť českotěšínskeho Radovana Krejčířa jedným slovom. Možno podnikateľ. Všetko ostatné sú zatiaľ nie moc presvedčivé, ba priam rovno nedokázané dohady. VRAJ: Zbohatol na kupónovej privatizácii, zavoňala mu vôňa bohatstva, podplácal policajtov i politikov, ma na rováši únosy i vraždy, kšeftoval s naftou, vydieral ľudí… VRAJ – to slovo je v jeho prípade mimoriadne dôležité.
Pretože aj podľa Kmentovej knihy mala polícia mnohé podozrenia, uskutočnila mnohé akcie, no Krejčíř dokázal vždy z tejto mútnej vody vyplávať. Samozrejme, dostal sa aj do väzenia, odkiaľ prostredníctvom svojich právnikov dirigoval svet tam vonku – VRAJ, pretože ani jeden z údajných vynášačov sa k tomu samozrejme nepriznal.
Najväčšou tragédiou v jeho živote bol nepochybne únos jeho otca Lamberta, ktorého dodnes nenašli živého, ale ani nebohého a najväčšou chybou bolo nepochybne hľadanie pomoci priamo u samotného Mrázka. To bol možno spúšťač Krejčířových problémov…
Kto to bol? Ako fungoval? Kam až siahali jeho ruky? S kým spolupracoval? Koho odpísal? Jaroslav Kmenta sa vo svojej knihe snaží dávať odpovede na tieto, i mnohé iné otázky. Kmenta vychádza z dostupných záznamov, spisov, novinových článkov, výpovedí. Nie je to pokus o Krejčíŕovú očistu, je to pokus o jeho (skutočný) príbeh.
Napísané je to dokumentaristickým štýlom, takže fakty, respektíve dostupné informácie, keďže v prípade Krejčířa si o FAKTOCH dovolí hovoriť iba málokto. Kmenta píše výborne, je to predsa len novinár a spisovateľ a na jeho knihách to cítiť. Napriek tomu, že je kniha zostavená z množstva dobových a tiež časových údajov, je napísaná tak, že sa v nej poslucháč nestráca a ak by si chcel doplniť informácie na túto tému, tak toto je výborný spôsob.
Bonusom na torte je fakt, že knihu načítal Pavel Rímský. Táto česká herecká legenda pre náš portál pred časom priznal, že je milovníkom detektívnych príbehov a aj čítanie tejto knihy si zrejme užíval. Na výsledku je to jednoznačne počuť.
Napriek tomu, že v podstate ide „iba“ o jedenásť hodín čítania, bez sprievodných zvukov, či efektov, musím uznať, že je to skvelá práca. Výborné prestrihy, žiadne dlhé pauzy, čistý zvuk. Niekoho môže desiť nanajvýš dĺžka jednotlivých kapitol. Dohromady je ich dvanásť a to si poslucháč ľahko vyráta, koľko to v priemere vychádza na jednu.
Pri výpočtoch treba rátať s tým, že na úvod je epilóg a na konci až dva prológy (veľmi dobré, informačne veľmi dôležité). Suma sumárom, na nahrávke sú i sto minútové kapitoly, čo je spôsobené tým, že sa tvorcovia snažili do jednej kapitoly vždy „narvať“ jednu časť, či jeden „delikt“ z Krejčířovho života.