Rusko-americký boj o vesmír: rivalita, propaganda i ľudský rozmer
Bol to boj! A bol to drahý boj. Amerika a Sovietsky zväz súperili v mnohom. Okrem boja o rozdelenie sveta na kapitalistický a socialistický tu bola rivalita aj o to, kto skôr zdolá vesmír.
A bolo to radosti, keď sa Sovieti vydali do vesmíru. Teda, tá radosť bola najmä v socialistických krajinách. Amerika škrípala zubami. Keď sa napokon Američania postavili na Mesiac, ako prví, situácia sa obrátila.
A takto bola loptička v boji o vesmír raz na jednej a raz na druhej strane. Audiokniha Dobývaní vesmíru mapuje prostredníctvom správ a reportáží Československého rozhlasu v prvom rade spôsob informovania o týchto udalostiach.
Treba si uvedomiť, že takmer šesťhodinový záznam mapuje „vesmírne udalosti“ v rozmedzí rokov 1957 až 1989, teda obdobia, keď sme politicky boli naklonení viac na východ, než na západ, aj keď po viac než štvrťstoročí niekedy nemám pocit, že by sa situácia výrazne zmenila :).
Kompilácia Dobývaní vesmíru si nekladie za podstatné rekapitulovať vysielanie populárno-vedeckých programov, ktoré sa (akýmsi zázrakom) vysielali aj vtedy, dotýka sa ich doslova okrajovo.
Nezameriava sa ani na zásadné správy z obdobia, keď Američania prvý raz vkročili na Mesiac, hoci, napriek politickej situácii, aj táto téma mala vo vysielaní Československého rozhlasu svoje seriózne miesto a na tomto výbere je zaznamená len formou najzásadnejších ukážok.
Audiokniha Dobývaní vesmíru je skôr akousi kronikou toho, ako aj lety do vesmíru a informovanie o nich podliehalo socialistickej propagande. Je veľmi zaujímavé sledovať (počúvať), akým spôsobom sa informovalo o jednotlivých letoch do kozmu.
Keď zaznamenali úspechy sovietski súdruhovia, vládlo v éteri nadšenie, radosť, entuziazmus a na svoje si prišli aj zmanipulovaní pionieri, ktorí svojim spôsobom možno ani poriadne netušili, čo sa deje, ale dokázali o tom hovoriť s obrovským nadšením.
Na druhej strane, pri amerických letoch sa komentátori (v zásade zrejme z nutnosti) snažili pomedzi správy o úspechoch americkej kozmonautiky prepašovať nie vždy svetlé body americkej politiky, ktorých cieľom bolo jednoznačne zatieniť nadšenie kapitalistického sveta. Pán Karel Kyncl bol v tomto (podľa dobových záznamov) skutočný preborník (nie, ani trochu mu to nemám za zlé, zrejme si to vyžiadala doba).
Mimoriadne zaujímavým zistením je fakt, že zatiaľ čo v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia bol éter doslova zaplavený správami z vesmíru, kdesi v druhej tretine osemdesiatych rokov akoby uťal a toto obdobie je aj na tejto kompilácie zmapované iba veľmi málo.
Svet v osemdesiatych rokoch akoby riešil úplne iné problémy a lety do vesmíru sa stávali okrajovou témou, dokonca sa riešilo, že obrovský objem peňazí, ktoré sa do toho investujú by sa dalo použiť aj inak. To je však už úplne iná kapitola…
Audiokniha Dobývaní vesmíru je v podstate akoby iba jednou kapitolou, pozerajúcou sa na tieto udalosti. V archívoch Českého rozhlasu je nepochybne mnoho iných správ a reportáži, ktoré by sa na toto odvetvie dokázali pozrieť iným okom. Snáď sa raz dočkáme.
Dovolím si však tvrdiť, že ak sa Radioservis vyberie ešte niekedy na cestu vesmírom, tak štart raketou zostavenou práve z takýchto reportáži bol vydarený a bude míľnikom pri mapovaní reportáží o Dobývaní vesmíru.