Suzanne Collins – Hunger Games 1-3 (recenzia)
Už dávnejšie som si chcela trilógiu Hunger Games (Hry o život alebo Hladové hry) od Suzanne Collins prečítať, ale odradil ma rozmer papierovej knihy, ktorá bola ťažká na to, aby som ju nosila v taške, ale naštastie sa audiokniha zmestí do prehrávača, takže ma potešilo, keď sa vydavateľstvo Fragment rozhodlo knihu vydať aj v audiopodobe.
O knihe
Dej je zasadený do krajiny Panem, ktorá vznikla na ostatkoch vojnou zničenej Severnej Ameriky a pozostáva z bohatého Kapitolu a 12-tich krajov, kde je veľká chudoba. Ako trest za predchádzajúce rebélie proti Kapitolu je každý rok v týchto krajoch vyžrebované jedno dievča a jeden chlapec od 12 do 18 rokov, ktorí následne musia bojovať o vlastný život v reality show, kde víťaz môže byť len jeden. Inšpiráciu pre túto jedinečnú knižnú sériu našla autorka pri prepínaní televíznych kanálov medzi reality show a správami z bojiska a taktiež čerpala z gréckej mytológie.
Hodnotenie nahrávky a príbehu
Príbeh je zachytený z pohľadu Katniss a v audiopodobe ju nahovorila Tereza Bebarová, ktorú som si rýchlo obľúbila a môžme sa s ňou stretnúť napríklad aj v knihe Fifty Shades of Grey: Padesát odstínů šedi. Zdá sa mi pôsobivejšie, keď je kniha písaná v prvej osobe, aj keď nevýhoda je v tom, že sa tak nikdy nedozvieme, čo si myslia ostatné postavy a za to by som niekedy dala čokoľvek.
V tejto audioknihe chýba akýkoľvek hudobný alebo zvukový sprievod, ale popravde kniha bola tak dobrá, že mi to vôbec nevadilo.
Najpôsobivejší je pre mňa prvý diel Aréna smrti. Postaviť proti sebe deti, aby bojovali na život a na smrť, vyvoláva rôzne emócie. Bez ohľadu na to, či sú vám sympatické, je vám ľúto každého jedného z nich a v priebehu deja vám niektoré postavy obzvlášť prirastú k srdcu a o to je to smutnejšie.
V druhom diely Vražedná pomsta sa odohrávajú Štvrtohry, do ktorých sú účastníci žrebovaní z už existujúcich víťazov a sú špeciálne nielen novými nástrahami od tvorcov hier, ale aj záhadným konaním niektorých postáv, ktoré sa samozrejme rozuzlí až na konci.
Tretí diel Síla vzdoru bol pre mňa skutočne veľkým prekvapením a mám z neho rozpoluplné pocity.
Príbeh je veľmi nepredvídateľný a vždy, keď si myslíte, že niečo viete, nakoniec zistíte, že všetko je úplne inak. Dokonca ani nie je možné povedať, ktorá bojujúca strana je tá správna a pochybnosti o charaktere niektorých postáv ma sprevádzali po celý čas.
Jediné, čo mi v knihe naozaj vadilo bolo, že ku koncu má dej zrazu tak rýchly spád, že hrdinovia padajú ako muchy takou rýchlosťou, že ani nie je čas na ľútosť.
Každopádne príbeh si drží svoju pútavosť a nepredvídateľnosť až do samého záveru, lebo až do samého konca som netušila ako autorka sériu ukončila.
Trilógiu je možné zakúpiť po jednotlivých častiach alebo ako Hunger Games – komplet za zvýhodnenú cenu.
Postavy
Hlavnou postavou je šestnásťročná Katniss Everdeenová z 12-teho kraja. Nie je to vôbec typ hrdinky, ktorú si zamilujete. Nie je milá ani priateľská, je sebestredná a sebecká. Je úplne obyčajná a jej jediná mimoriadna schopnosť je, že vie používať luk.
V priebehu deja sa vyvíja z obyčajného naivného dievčaťa až po emocionálne poznačenú ženu, ktorá je vtiahnutá do mocenských bojov ako bezduchá bábika. Z dievčaťa, ktoré bolo nútené zúčastniť sa Hunger Games a neskôr aj Štvrtohier sa zrazu stáva symbol revolúcie a vôbec na to nie je pripravená.
Na druhej strane Peeta Melark je jej pravý opak. Je milý, priateľský, vie si získať ľudí na svoju stranu a vždy sa snaží Katniss chrániť. Osobne som ho mala oveľa radšej.
V priebehu deja sa vytvára milostný trojuholník, v ktorom sa nachádza Katniss spolu s Peetom a Hurikánom, svojim najlepším priateľom. Nerozhodnosť hrdinky mi miestami strašne liezla na nervy. Nečakajte však žiadnu veľkú lovestory okolo ktorej sa točí svet, stále ide hlavne o prežitie.
Záver
Na audioknihy som už celkom zvyknutá, takže to nebolo pre mňa nič nové, ale prvýkrát, som sa pustila do tak dlhej knižnej série (cca 35 hodín) a pochopiteľne som mala trochu obavy, či ma to rýchlo neprestane baviť, ale našťastie opak bol pravdou.
Hunger Games boli sfilmované a tak ste si už väčšinu z nich mohli pozrieť aj vo filmovej podobe, a hoci sa mi filmová adaptácia páči, musím vyzdvihnúť knižnú predlohu, pretože vtesnať tak obsiahle dielo na filmové plátno, ktoré je značne obmedzené tak, aby sa im podarilo zachytiť dej so všetkým, čo k tomu patrí, je naozaj ťažké.
Je to práve jeden z tých príbehov, na ktoré sa vám nepodarí zabudnúť ani dlho po tom, čo ho dopočúvate a donúti vás rozmýšľať nad tým, kam smerujeme. Urobil na mňa obrovský dojem a všetkým, čo doteraz váhali rovnako ako ja, odporúčam, aby si knihy vypočuli, pretože to určite nebola strata času.