Začal lov na ďalšieho teroristu
Slovo terorista sa žiaľ dostalo na zoznam denne používaných slov. Od desivého 11. septembra 2001 sa svet zmenil. Áno, veci sa diali aj predtým, no nikdy nenabrali taký spád a nemali tak obrovský spoločenský dopad, aby sa začalo hovoriť o tom, že svet sa zmenil.
Ide o celospoločenskú hrozbu, alebo o politickú hru niekoľkých mimoriadne rovnocenných hráčov, ktorá sa však napokon stala nočnou morou pre celú spoločnosť? Milovníci konšpiračných teórií si prichádzajú na svoje.
Bežní ľudia sa však začínajú báť večerných správ, v ktorých sa pomaly na dennej báze objavujú informácie o teroristických útokoch. Kladieme si otázku, nakoľko sa to týka nás? A zdá sa, že sa nás to týka bezprostredne.
Mimoriadne citlivá téma sa pochopiteľne stala nosnou i pre niektorých spisovateľov. Tí čerpajú buď zo skutočných udalostí, alebo sa profilujú ako majstri fiktívnych politických trilerov. Medzi takých nepochybne patrí i Frederick Forsyth.
Jeho kniha Zoznam smrti čerpá práve z aktuálnej (proti)teroristickej témy a o pár dní 78-ročný britský spisovateľ sa v nej zaoberá mimoriadne horúcou témou poľovania na tých, ktorí nám strpčujú život a vyvolávajú v nás strach.
Vo Virgínii sídli agentúra TOSA, ktorej úlohou je hľadať a zabíjať tých, ktorí sú pre Spojené štáty natoľko nebezpeční, že sa ocitli na takzvanom Zozname smrti. Práve na ňom pribudlo nové meno: terorista prezývaný Kazateľ, ktorý radikalizuje mladých moslimov a nabáda ich k vraždám.
Bohužiaľ kvôli nemu zabijú aj generála námornej pechoty vo výslužbe, ktorého syn patrí k najlepším lovcom ľudí v službách TOSA. Ten sa svojej práci venuje už šesť rokov. Nepozná meno, podobu ani miesto pobytu nového cieľa. Kazateľ z toho však urobil osobnú záležitosť. Lov začína…
Forsythov Zoznam smrti je famózne napísaný román, ktorý fanúšikom politických trilerov berie dych. Hoci ide o fikciu, predpokladám, že v mnohom sa britský spisovateľ inšpiroval skutočnými udalosťami, ktoré dokázal bravúrne spracovať do podoby románu, ktorý núti poslucháča zamyslieť sa.
Rozmýšľať nad tým, ako to celé funguje, nakoľko ide o hrozbu a nakoľko je to politická hra, ktorej pomyselná výplatná páska je až príliš nasiaknutá (nevinnou) krvou. Zoznam smrti nie je napínavá detektívka, je to hrozivo reálne napísaný príbeh, ktorý sa, žiaľ, už nasledujúce ráno môže zmeniť na realitu, o ktorej si prečítame v novinách.
Audioknihy Fredericka Forsytha vydáva vydavateľstvo Tympanum, Zoznam smrti vyšiel ako neskrátená nahrávka v celkovej dĺžke 11 hodín a 15 minút.
Knihu načítal Jan Hyhlík. Načítal ju až spravodajským spôsobom, čo mi spočiatku pripomínalo večerné správy pustené ako kulisa pri ďalšej práci. S každou ďalšou minútou si však poslucháč uvedomuje, že téma príbehu si takýto prístup vyžaduje a Hyhlíkov bezemočný prístup dáva príbehu v podstate ten správny rozmer.