Eda Kriseová – Václav Havel (recenzia audioknihy)
Toto v podstate ani nie je životopis Václava Havla, ono je to skôr rozprávka. Eda Kriseová totiž napísala príbeh o „dobrom ujovi,“ ktorý chcel zmeniť svet. Tak akosi sa k jej životopisu Václava Havla postavili americkí kritici. A po vypočutí si audioknihy sa prikláňam na ich stranu. A dodávam, že rovnako ako oni (aspoň to predpokladám), aj ja to myslím v tom najlepšom slova zmysle.
Dajme si však najskôr niekoľko oficiálnych viet, ktoré túto výbornú audioknihu sprevádzajú:
Václav Havel poznal spisovateľku Edu Kriseovú z disentu. Prežila s ním najbúrlivejšie revolučné týždne a stala sa najskôr jeho poradkyňou a potom riaditeľkou Odboru sťažností a milostí na Pražskom hrade.
To, čo sa dialo vtedy, nebude sa už nikdy opakovať: vlády sa chopili myslitelia, spisovatelia, filozofovia… Síce bez praktických skúseností s vládnutím, ale s tými najčistejšími úmyslami. Autorka zámerne napísala život kladného hrdinu, aby ľudia dostali príklad, idol, po marazme, v ktorom žili štyridsať rokov. Aby pochopili, že sa vyplatí byť slušný a držať sa svojej pravdy a život má zmysel iba vtedy, keď ho človek žije vo vlastnej celistvosti, a že stojí za to obetovať to osobné záujmu celej spoločnosti.
Tiež očisťuje povesť českej národnej buržoázie, rodiny, z ktorej Havel pochádzal, a zachytáva spomienky jeho kamarátov a súčasníkov, aby z ich pamäti vystupoval Václav Havel čo najpravdivejšie. Dvadsať rokov po nežnej revolúcii tieto ideály a hodnoty stále postrádame a z prvotného nadšenia sme vytriezveli až príliš. Práve preto autorka toto vydanie rozšírila o záverečnú kapitolu, ktorú výstižne nazvala Od utópie k realite.
Mapuje v nej tie nezabudnuteľné dva roky, ktoré s Václavom Havlom na hrade prežila. Niekedy úsmevné, inokedy vážne spomienky sú jedinečným svedectvom doby a vychádzajú vôbec prvý raz.
Akýkoľvek dokument o Havlovi vidíte, akýkoľvek jeho príbeh čítate, či o ňom hovoria, alebo píšu jeho priaznivci, alebo nepriatelia, vždy sa stretnete s rovnakým názorom, a to, že čo Havel robil, robil z presvedčenia o tom, že by svojim, spôsobom mohol zmeniť svet. Svet v tom našom, Československom ponímaní.
Ukameňujte ma za to, ale priznám sa, že Václav Havel bol a ostane pre mňa osobnosť, človek, muž a politik, ktorého rešpektoval svet a vďaka ktorému mnohí dodnes vedia, kde leží Československo, či Česko a Slovensko. Navyše som presvedčený, že Havel do politiky nešiel, ako jeden z mála kvôli zbohatnutiu, ale preto, že mal predstavu, ako to tu urobiť lepším.
Kriseová bola Havlovou pravou rukou, a ako sama v knihe spomína, jeho životopis dala dohromady preto, lebo sa Havel stal prezidentom a svet potreboval jeho osobný životopis. Havel jej nakázal, aby sa na niekoľko dní niekam zavrela a dala ho dohromady.
Eda sa na Havla pozerá väčšinou veľmi pozitívnym pohľadom. Pochopiteľne, pretože keby ho tak nevnímala, nikdy s ním nespolupracuje a vôbec nie tak dlhé roky. Poslucháča presviedča, že za akýchkoľvek udalostí, išiel Havel za svojou pravdou, za svojim presvedčením. A je jedno, aká doba sa písala. Komunisti mu otvárali hranice dávno pred revolúciou, len aby sa ho zbavili. Nikdy to neurobil, pretože veril, že jeho „rebelanstvo“ má zmysel iba vtedy, keď tu ostane.
Eda Kriseová napísala parádny Havlov životopis, v ktorom mapuje všetko od jeho študentských čias, cez disidentské roky, až po revolúciu a smršť udalostí, ktoré so sebou priniesla. Je neskutočná. Rovnako ako Daniela Kolářová a Jan Kačer, ktorí knihu načítali. Ona „číta“ spisovateľku, on dopĺňa priame Havlove citáty, alebo spomienky jeho priateľov (Landovský a pod.). Nesmierne precízna a zohraná robota.
Knihu pre vydavateľstvo Práh pripravili v OneHotBook a dali si na nej maximálne záležať. Nie je nutné zaujímať sa o politiku, nie je nutné milovať Havla, je však dôležité spoznať dejiny, ktoré v konečnom dôsledku a v nemalej miere kreovali aj našu súčasnosť. A toto je ideálny spôsob. Desať hodín veľkolepého zážitku.