Frankenstein ešte nepovedal posledné slovo
Svetoznámy horor rozpráva príbeh mladého vedca Viktora Frankensteina, ktorý stvorí umelého človeka, ohavné monštrum s nadľudskou silou. Stovky adaptácií – divadelných, filmových i rozhlasových, komiksy a dokonca aj počítačové hry. Hoci vznikol v storočí pary, román Frankenstein opanoval zábavný priemysel aj v jeho virtuálnej ére a stal sa trvalo inšpirujúcim dielom populárnej kultúry. Trvalo mu to bezmála dve storočia, počas ktorých zarobil miliardy, paradoxom je, že nie svojej autorke.
Mary Shelleyová pri prvom vydaní ani nezverejnila svoje autorstvo, takže Frankenstein vyšiel v roku 1818 anonymne a v náklade iba päťsto výtlačkov. Predslov napísal už vtedy známy a škandálmi opradený básnik Percy Bysshe Shelley, Maryin manžel, čo podnietilo špekulácie o jeho utajenom autorstve. Dnes vieme, že na románe mal istý podiel, povedzme ako rodinný editor, a práve on povzbudil svoju novomanželku, aby pôvodný náčrt poviedky rozšírila na román. Ostatne bol aj pri tom, keď sa Mary nadchla myšlienkou napísať nejaký hrôzostrašný príbeh.
Stalo sa to vo Švajčiarsku pri Ženevskom jazere v spoločnosti básnika Lorda Byrona a jeho lekára Johna Polidoriho. Škoda, že nevieme presný dátum, pretože onen večer daždivého roku bol obzvlášť významný pre žáner vampirického hororu a vedecko-fantastického románu. Z priateľskej súťaže o to, kto napíše najlepší horor, vznikli totiž dve diela. Bola to Polidorova poviedka Vampír, v ktorej po prvý raz vošiel do literatúry upír ako jednajúca postava, a román Frankenstein.
Mary Shelleyová tvrdila, že príbeh o vedcovi, ktorý stvorí umelú bytosť, sa jej zdal vo sne rovnako ako jeho meno – Viktor Frankenstein. Bola však predsa len dieťaťom svojej romantickej doby (v tom roku mala iba osemnásť). A tak oveľa pravdepodobnejšia je verzia, že na cestách po Nemecku navštívila hrad Frankenstein opradený povesťami o alchymistovi a jeho pokusoch stvoriť homunkula, umelého človeka. Napriek prvým odmietavým kritikám Frankensteina sa Shellyová nakoniec dočkala aj jeho veľkej popularity. Nie tak však už jej muž. Veľký romantický básnik zmizol navždy v morských vlnách rovnako ako monštruózny a tragický hrdina jej románu.
S najnovšou audio adaptáciou Frankensteina prichádza Radioservis. Na nahrávke sa podieľali Lukáš Hlavica, Miroslav Táborský a Jiří Hromada. Aktuálne naštudovanie trvá tri a pol hodiny a spoločnosť Audiolibrix ho ponúka v digitálnej forme za 9,73€. Pre členov predplatiteľského klubu Audiolibrix je pripravená špeciálna akcia.