Inou rečou: John Grisham sa vrátil do Clantonu
Dokážete si predstaviť tvár pri vyslovení mena Carl Lee Hailey? Alebo skôr krútite hlavou nad tým, kto to vlastne bol? Ak si pripomenieme, že ide v podstate o hlavného hrdinu trileru Johna Grishama Čas zabíjať, určite sa vám pred očami zjaví tvár Samuela L. Jacksona, ktorý ho stvárnil v mimoriadne vydarenom rovnomennom filme z roku 1996.
A Time To Kill bol vôbec prvý právnický príbeh Johna Grishama, ktorý mal k čitateľom veľmi náročnú cestu. Grishamovu prvotinu totiž nikto nechcel vydať a trvalo tri roky, kým sa rukopisu chytilo malé nakladateľstvo, ktoré ju vydalo v mizernom náklade 5 tisíc kusov. Keby len tušili…
Keby len tušili, že Grisham už v tom čase píše dnes už kultovú Firmu, filmové práva na ňu predal už v čase, keď ešte kniha ani nebola poriadne dopísaná a že v hlavnej úlohe s Tomom Cruiseom sa z filmu stane bestseller, a rovnako tak aj z troch desiatok ďalších jeho kníh…
Film Čas zabíjať si získal diváka skvelým príbehom, dokonalým spracovaním a hlavne silným hereckým obsadením – už spomínaný Samuel L. Jackson, Sandra Bullock, Matthew McConaughey, či Kevin Spacey, alebo Donald Sutherland.
A prečo ten obsiahly historický úvod? Pretože po viac ako štvrťstoročí sa John Grisham vracia do Clantonu, presne tri roky po procese, ktorý právnika Jaka Brigancea vystrelil do astronomických výšok, no ktorým zároveň poriadne ohrozil nielen celú svoju rodinu. Pretože napríklad členovia Ku-Klux-Klanu mu nedokázali odpustiť, že černocha, ktorý zobral spravodlivosť do svojich rúk dostal na slobodu.
A ten istý Jake Brigance si užil svojich päť minút slávy a vrátil sa do reality, ktorá nie je bohvieako ružová. Na poriadny prípad čaká ako na spasenie. Hoc by malo prísť aj z onoho sveta, len aby prišlo. A ono prišlo a v podstate aj z onoho sveta. Seth Hubbard je bohatý podnikateľ. Zomiera na rakovinu. Nikomu neverí. Predtým, ako sa obesí na starom platane, vlastnoručne napíše nový závet. Tento dokument vtiahne Hubbardove dospelé deti, jeho čiernu gazdinú aj Jaka Brigancea do rovnako dramatického konfliktu, akým bol proces s Carlom Leem Haileym, vďaka ktorému sa Jake preslávil.
Nový závet vyvolá množstvo otázok, ale na máloktorú odpovie. Ale tie odpovede treba nájsť, pretože Hubbardove deti sa nemienia zmieriť s tým, že čierna gazdiná ich otca by mala dostať 90 percent jeho majetku. Netušia však, že keď ju v deň otcovej smrti prepustia z práce, nie je to posledný raz, čo sa spolu vidia.
Otázky však potrebujú odpovede. Prečo Hubbard odkázal takmer celý majetok svojej gazdinej? Ovplyvnila chemoterapia a lieky proti bolesti jeho úsudok? A ako to všetko súvisí s miestom, ktoré kedysi volali Platanový rad? Až po ich získaní sa totiž mnohé veci vysvetlia.
Každý autor má svoje lepšie a svoje horšie dni. Hoci som prečítal od Grishama všetko, čo u nás vyšlo, mal aj tento môj obľúbený autor občas hluché miesta. O knihe Platanový rad (v poľštine Czas zapłaty) to povedať nemožno. Je to celé o dedičstve, ktoré nečakane padne do rúk niekomu, na koho by to nikto nepovedal.
Grisham v prvej časti knihy rieši Hubbardovu smrť a spôsob, ako sa k jeho novému testamentu dostane Jake Brigance. V druhej časti knihy opisuje prebiehajúci súdny proces plný prekvapivých zvratov. A potom prichádza finále. V tomto prípade je grandiózne, mrazivé a zaskakujúce. Keď už totiž máte pocit, že je všetko jasné, príde také rozuzlenie, že sa nestačíte diviť. Výborné!
Priznám sa, že sa celkom divím, že John Grisham, ako autor nezaujal ešte žiadneho vydavateľa audiokníh v Česku, ani na Slovensku a nikto sa s jeho dielom nepopasoval. Kedysi, kedysi veľmi dávno vyšla v slovenskej audio verzii jeho kniha Firma. To sa vydavateľstvo Ikar pokúšalo priniesť na trh nový produkt. Dnes ju už nikde nezoženiete, škoda, rád by som ju s odstupom času vypočul.
V susednom Poľsku parí Grisham medzi autorov, ktorého audioknihy tam priebežne vychádzajú a tamojšia odnož vydavateľstva Albatros tam vydáva postupne jeho nové i staré knihy vo formáte audio. Grishamovky číta Wiktor Zborowski, u nás relatívne neznámy 65-ročný poľský herec. Číta to famózne.
Po technickej stránke sa s tým Poliaci moc ne… trápia. Žiadna hudba, perfektný zostrih (kapitoly majú cca 20 minút) a predely medzi jednotlivými zvukovými stopami sú takmer nebadateľné. Nahrávka trvá 15 hodín, ale vďaka skvelému prednesu, vynikajúcemu spracovaniu a hlavne excelentnému príbehu to ubieha ako po masle.