Mariusz Szczygieł – Gottland (recenzia audioknihy)
Herečka Lída Baarová – žena, ktorú Goebbels miloval a mnohí Česi nenávideli. Sochár Otakar Švec – autor najväčšieho Stalinovho pamätníka, ktorý si siahol na život. Speváčka Marta Kubišová – žena s podmanivým hlasom a obeť eštebáckeho porno príbehu. Eduard Kirchberger – spisovateľ, ktorý tvoril za každého režimu niečo iné.
To je len niekoľko postáv, ktoré zachytil poľský reportér Mariusz Szczygieł v knihe Gottland. V knihe, ktorá získala ocenenie za najlepšiu európsku knihu, v knihe, ktorá mala pôvodne vyjsť iba v poľštine, no doteraz bola preložená do viac, než desiatich jazykov.
Tých pár mien jasne hovorí o tom, že poľský novinár a spisovateľ v nej predstavuje výber reportáží venovaných Československu, v ktorého dejinách sa strieda horor so smútkom a groteskou, pričom autor z nezvyčajného uhla nazerá na zdanlivo známe udalosti a ľudí, ale predstavuje aj málo známe či úplne zabudnuté príbehy.
Gottland je svojim spôsobom fenomén, ktorý sa zrodil v hlave poľského novinára, ktorý si jednoducho zamiloval „našu“ krajinu, nielen pracovne, ale tiež srdcom. Odvtedy mu vyšlo niekoľko ďalších kníh, no z môjho pohľadu zatiaľ žiadna neprekonala povestný Gottland.
Tá kniha má tak veľké ambície, že ešte v roku 2010 vyšla vo vydavateľstve Dokořán v podobe audioknihy, o ktorej podľa mňa vie iba zasvätená skupina ľudí. Tiež som sa k nej dostal úplne náhodou a vzhľadom k tomu, že pôvodné prvé české vydanie Gottlandu som Szczygiełovi doslova vyzobal z ruky za jeden a pol večera, veľmi som sa jej potešil.
Uznávam, že to bolo príjemné počúvanie a pripomenutie si zásadných bodov Gottlandu, ale… Samozrejme, je tu nejaké ale. Písal sa rok 2010 a mp3 formát v tej dobe ešte tak nenapredoval. Vo vydavateľstve sa teda rozhodli pre klasické CD. Načítať však celú knihu, to by chcelo napokon zabaliť do nejakého megaboxu.
Takže prichádza na radu rešerš a výber toho najlepšieho a najzaujímavejšieho. Nech sa nikto na mňa nehnevá, nebola to ľahká úloha. Ako vybrať to najlepšie z knihy, ktorá je dobrá od začiatku do konca? Nesplniteľná úloha!
Istotou v takomto prípade je aspoň to, že všetko, prečo sa vydavateľ rozhodol (dominuje príbeh Baťu, následne príbeh sochára Šveca, či príbeh Kafku a pochopiteľne, všetko je so všetkým nejakým spôsobom prepojené, v tom je Szczygieł perfektný), je zaujímavé, no poslucháča upozorňujem, že v tomto prípade doslova veľa ostalo nevypočutého. A je to na škodu.
Szczygieł totiž svojim špecifickým pohľadom reflektuje na veci, ktoré sú mimoriadne zaujímavé pre každého, kto sa zaujíma o „naše“ dejiny.
Trochu komerčné, trochu historické, trochu politické, trochu iné – to všetko robí z Gottlandu skvelý zážitok. Vďaka Haně Švejnohovej a Vladimírovi Kudlovi, ktorí knihu načítali tiež tak akosi „inak“ a vynikajúco si Szczygiełov Gottland musíte zamilovať.
Štvorhodinový záznam vyšiel na štyroch CD a priznám sa, že by som dal čokoľvek, keby táto dvojica načítala celú knihu a vyšla by ako mp3 CD ešte raz.