Michal Viewegh obeťou sprisahania!? Po takejto knihe nič divné!
Krásna maklérka Diana (v novej úlohe televíznej redaktorky) a novinár Marek Konwicki objavia šokujúcu videonahrávku z tajného stretnutia Václava Klausa s Vladimirom Putinom. Pražský primátor Bohuslav Svoboda verejne vyzve na šermiarsky súboj „kmotra“ Romana Janouška.
Na pochod homosexuálov a lesbičiek Prague Pride sa do Prahy s bombou v batohu chystajú dvaja celoštátne hľadaní neonacisti a transsexuálka Kristína prináša do redakcie MF DNES supertajnú knihu, čiže denník prezidentovho záhadne utopeného milenca – tak začína kniha Michala Viewegha Mráz prichádza z Hradu.
K ďalším postavám tohto nemilosrdne sarkastického spoločensko-politického panoptika patrí premiér Petr Nečas, riaditeľka jeho kabinetu Jána Nagyová, Livia Klausová, minister dopravy Vít Bárta, minister vnútra Radek John, arcibiskup Dominik Duka či ruský veľvyslanec Sergej Kiseljov.
V epizódnych úlohách sa objavia napríklad prezidentovi muži Hájek a Jakl, krstní rodičia Palounek, Dlhý, Oulický a Rittig, spevák Landa, riaditeľ BIS Lang, Martin Roman, Jana Bobošíková, Miloš Zeman a mnohí ďalší.
Autor sa odvážne pohybuje na samej hranici slobody slova a pred očami čitateľa vytvára napínavú a zábavnú koláž, ktorá vo svojej dobe bola napriek všetkej nadsádzke nebezpečne pravdivým obrazom Česka.
Priznám sa k niekoľkým veciam. Teda, v zásade ma najviac zaujímajú dve! Za prvé, ako je možné, že Viewegh po takejto knihe neskočil za mrežami? Je sloboda slova u susedov v Čechách naozaj na oveľa vyššej úrovni, než u nás?
Však on používa vo svojom príbehu reálne mená! Ako má ošetrené to, že ho Václav Klaus neposlal za mreže za to, že ho spája s mladými milencami, s ktorým,i si údajne užíva na Maledivách? Samozrejme, chápem, že ide o vymyslený príbeh, ale tie mená vymyslené nie sú.
A ak si niečo takéto môže Viewegh v Čechách dovoliť, tak veľký obdiv pred tamojšou slobodou slova. U nás sa na novinárov „poľuje,“ aj keď napíšu pravdu a niektorému z pánov veľkomožných to nevyhovuje.
Alebo… (za druhé)? Fanúšikovia konšpiračných teórií sa nepochybne pýtajú, či sa Vieweghove zdravotné komplikácie neobjavili po vydaní tejto knihy a neboli dielom nejakého (ruského?) sprisahania. Samozrejme, opäť v rovine konšpirácií, ale keď si vypočujete audioknihu Mráz přichází z hradu a zistíte, aké praktiky sa u susedov používali, tak pochopíte, že nič nie je nemožné.
Napriek neodškriepiteľnej drzosti a zároveň odvahe, s ktorými sa Viewegh pustil do písania knihy, nemožno ju označiť za to najlepšie, čo kedy tento autor napísal. Je to skôr šedý priemer, ktorého výrazným znakom je šokovať, no chýba mu tendencia niečo doviesť do konca.
Alebo…? Žeby ten príbeh nemal koniec a nad určitými vecami sa mávlo rukou? Keby to bolo u nás… A to sa opäť dostávame na začiatok k otázke, ako je možné, že Viewegh za tento príbeh neskončil za mrežami (v lepšom prípade).
Takmer osem a pol hodinového čítania sa zhostil Jiří Dvořák, urobil to pánsky, je to parádne počúvanie, pridajte si k tomu cielene vybranú muziku, ktorá podkresľuje dramatickosť a užite si politický triler z pera najúspešnejšieho českého spisovateľa. Aby ste si ho vychutnali naplno, vyžaduje to aspoň mierny prehľad v politickom dianí a kauzách českej spoločnosti za posledné roky.