Na cestách v dobrej spoločnosti Dána a Krauza
Pred sviatkami, počas nich i po nich som v uplynulom, a vlastne už aj v tomto roku trávil veľa času za volantom, či v lietadle a mal som na cestách luxusnú spoločnosť. Sprevádzal ma pán Dominik Dán a tiež pán Richard Krauz a jeho kolegovia.
Keďže sa mi nahromadilo až päť audiokníh s Dánovými detektívkami, nasúkal som ich na USB kľúč (do auta) a do telefónu (aby bol praktický aj v lietadle) a išlo sa do sveta. Vyriešili sme spoločne päť, ba vlastne viac prípadov, keďže niektoré Dánove knihy popisujú nie iba jeden, ale i viac so sebou súvisiacich prípadov. Tak si to rozoberme na drobné…
Úplne za začiatku som sa vybral na „exkurziu“ na Celu číslo 17. Profesor Puskailer je odsúdený za vraždu manželky na trinásť rokov. Je internovaný na cele číslo 17 s tromi vrahmi. Riaditeľ väznice sa rozhodne využiť jeho vedomosti na prípravu syna na maturitnú skúšku. Za odmenu prevelí profesora z mangľovne do administratívy. Profesor začne z dlhej chvíle písať pamäti. K jeho zápiskom sa dostane detektív Krauz. Z textu pochopí, že na profesorovom odsúdení nie je niečo v poriadku. Poprosí priateľa Chosého o pomoc. Začne sa pátranie na vlastnú päsť.
Keby sa aj v skutočnosti riešil tento prípad tak dynamicky a prirodzene, ako Dán napísal svoju knihu, nemali by vyšetrovatelia zrejme veľa práce. Kdesi tak v pozadí samozrejme cítiť Vykúpenie z väznice Shawshank, ale implementované do domáceho prostredia to vôbec nevyznieva tak nepravdepodobne americky, ako Kingove dielo. Pravdupovediac, jedenásťhodinová nahrávka ubehla neuveriteľne rýchlo a počúvala sa výborne.
Na Puskailerov väzenský príbeh voľne nadväzuje kniha Žiješ iba dvakrát. Písal sa rok 1999. Vlastne sa iba začínal, a osud tak chcel, že po tvrdej drine na Puskailerovom prípade detektívov nečakal zaslúžený odpočinok, ale už v deň prepustenia profesora z väznice začal sa nový prípad a nový príbeh, ktorý sa neočakávanou brutalitou a nechutnosťou vryl do pamäti každému policajtovi, čo bol nablízku. Celé sa to začalo tým, že sa bacharom z väznice, kde si Puskailer odpykával svoj trest, stratila kolegyňa…
Dominik Dán v tejto knihe prichádza so šokujúcim prípadom obchodovania s ľudskou dôstojnosťou a môžete si pod tým slovným spojením predstaviť čokoľvek, určite sa všetko v tom prípade objaví. Nebudem prezrádzať o čo tu ide, v prvopočiatku to možno ani nebude vražda, tá sa iba postupne rysuje a je otázka, či sa vôbec udialo, ale všetko to, čo sa na prípad nabalí, je doslova šokujúce. A ak Dán vo svojich knihách naozaj vychádza z reálnych prípadov, tak dovi dopo. Príbeh doráža poslucháča najmä šokujúci vecami, ktoré sa tu vo svojej dobe zrejme skutočne diali.
Audiokniha Korene zla dejovo nadväzuje na Smrť na druhom brehu. Dohody s podsvetím sú uzavreté, život v Našom Meste by sa mohol uberať pokojnou cestou, no ako sa o pár dní ukáže, všetko je iba na chvíľu. Zranenie Viktora Prajsa je oveľa vážnejšie, než predpokladal, Tibor Hakl sa odpratal z mesta, no nie natrvalo, Boss stráca kontrolu nad svojimi ľuďmi. Krauz zisťuje, že sa neštíti vydierať aj bežných ľudí. Začína sa jeho „zlatá éra“. Chosé dostane od Ivany nôž na krk, Krauz má svojich kamarátov z mladosti plné zuby. A do tohto chaosu príde vražda, jedna z prvých v podsvetí. Hrozia však ďalšie. Celé oddelenie vrážd sa mobilizuje a ide do boja s podsvetím, s ich vydieračskými, výpalníckymi, násilníckymi praktikami a s vraždami. Už sa nevraždí len na druhom brehu. Už sa vraždí aj na tom našom. Ako sa k nim postaví vtedajšia prokuratúra a súdy ovládané mocným mužom? Nik ešte netuší.
V jedenásťhodinovej nahrávke autor v podstate otvára Pandorinu skrinku, ktorej obsah sa naša spoločnosť tak akosi bojí vysypať dodnes. Respektíve, spoločnosť by vysypanie obsahu aj prijala, no vlci na najvyšších postoch sa tomu mocno bránia (zrejme vedia prečo), a radšej kydajú hnoj na iných, len aby ukryli pred zrakmi spravodlivosti svoje chlievy. Korene zla aspoň trochu odhaľujú, ako to vyzeralo medzi v podsvetí na Slovensku, ktoré bolo všemožne rôznymi nitkami zrejme naozaj pospájané s najvyššími predstaviteľmi štátu. Bez mučenia priznávam, že hoci ide o tému, na ktorú som sa tešil najviac, zo všetkých piatich kníh ma táto bavila najmenej, ale to neznamená, že by bola zlá.
Spoločnosť v predvianočnom zhone a v z roka na rok sa zhoršujúcich bratislavských zápchach mi robila audiokniha Nehanebné neviniatko. Dvojica detektívov z oddelenia vrážd Richard Krauz a Jozef Fischer, zvaný Chosé, vyšetrujú nový prípad, beštiálnu vraždu študentky architektúry Moniky, ktorú vrah zaškrtil v jej izbe na poschodí rodičovského domu. Tak ako obyčajne, najväčším nepriateľom skúsených detektívov nie sú pištole protivníka ani úskoky zákerného vraha na úteku ale čas, ktorý neúprosne letí. Avšak, nie vždy zákonite vpred. Minulosť sa nedá vymazať.
Vynikajúci príbeh, v ktorom spisovateľ okrem samotného zločinu poukazuje i na vymývanie mozgov prisluhovačov rôznych náboženstiev. Popisuje, ako to môže dopadnúť, keď sa mladé dievča vzoprie stuchnutému domácemu režimu, vychutnáva si to, čo ju najviac baví a v jej okolí sa pohybujú (i politické) najvyššie šarže. Kniha je vynikajúco napísaná, má spád, je zmysluplná a autor v nej nerieši iba samotnú smrť, no na jej pozadí odkrýva ďalšie mimoriadne závažné spoločenské poklesky.
Do kolekcie kníh Dominika Dána na konci roka pribudla novinka Cigaretka na dva ťahy. Ako už býva zvykom, kniha vyšla naraz v tlačenej i v audiopodobe. Na jar 1995 sa chlapcom z oddelenia vrážd dostal na stôl prípad vodiča dodávky – chlapca zastrelili a upálili v aute. Hrozná smrť, desivé zohavenie mŕtvoly, ťažký kriminálny zločin. No nielen pátranie po vrahovi trápilo Krauza a Chosého, ako vždy, aj tentoraz prišiel problém ruka v ruke s ešte väčším.
Najnovší prírastok do archívu detektívnych príbehov z Nášho mesta som si pribalil na cestu do krajiny, z ktorej pochádza najúspešnejší autor severských detektívok. Jo Nesba som síce nestretol, no keďže Nóri sú milovníkmi detektívnych príbehov, zamýšľal som sa nad tým, či by knihy Dominika Dána preložené do Nórčiny mali v tomto severskom kráľovstve šancu na úspech. Nepochybne áno. I ten najnovší, v ktorom autor a jeho vyšetrovatelia riešia desivú vraždu mladého vodiča dodávky, no popri tom sa odhaľuje ďalší šokujúci prípad, ktorého aktéri majú istým spôsobom ku Krauzovi veľmi blízko. Perfektne vykreovaný príbeh, ktorý je dôkazom o tom, že nie všetci sú odhodlaní pomáhať a chrániť.
Všetky audioknihy Dominika Dána vychádzajú vo vydavateľstve Publixing a bravúrne ich číta Marián Geišberg, ktorý aj týmto ostatným piatim príbehom doslova dal ďalší rozmer.