Od invázie po modelingový trón
Priaznivci skutočných príbehov by jednoznačne mali zbystriť pozornosť. Na trhu s audioknihami sa objavil skutočný skvost v podobe audioknihy Případ Pavlína, ktorá pojednáva o osudoch prvej českej top modelky Pavlíny Pořízkovej, ktorej rodičia krátko po invázii ruských vojsk emigrovali a ju nechali doma v Prostějove. Kým sa opäť streli, prešlo neuveriteľných šesť rokov.
Autorkou knihy Případ Pavlína je Martina Formanová, manželka legendárneho Pána režiséra Miloša Formana. Neviem, nakoľko je pôvodná kniha upravená pre audiopodobu, ale ak ide o hlasový „prepis“ 1:1, tak klobúk dole. Martina je tým pádom výborná spisovateľka. Toto bolo moje prvé stretnutie s jej prácou, hoci má na konte už niekoľko kníh. A ak býva prvé stretnutie rozhodujúce, tak toto vyšlo na sto percent.
Zhodou okolností som pred pár dňami čítal s Martinou vynikajúci obsiahly rozhovor v českom týždenníku Téma, pri ktorého vzniku si spisovateľka neuveriteľne sadla s redaktorkou Helenou Cejpovou a vznikol z toho excelentný ping pong otázok a odpovedí, pri ktorej jedna dokázala presne cieliť svoje zvedavé otázky a druhá na ne dokonale odpovedať. Nebulvárne a pritom otvorené a neuveriteľne zmysluplné! Jednoducho, dámy na svojom mieste.
Rozhovor spomínam preto, že som pri jeho čítané nadobudol dojem, že Formanová nie je iba tou manželkou toho režiséra, pretože v našich luhoch a hájoch si na takéto prirovnania potrpíme, ale je to žena s vlastným a výnimočným názorom a zdravým úsudkom, ktorá nemá potrebu ukrývať sa za gloriolu oscarového režiséra a ťažkým umeleckým svetom sa dokáže pretĺcť úplne samostatne.
Jej kniha Případ Pavlína je toho jasným dôkazom. Samozrejme, ten príbeh je silný a dojímavý sám o sebe a hoci sa hneď v úvode spomína, že ho modelka už rozprávala nespočetne veľa ráz, je nepochybné, že existuje zástup ľudí, ktorí podrobnosti doteraz netušili. Vďaka excelentnej knihe Martiny Fromanovej sa teraz dozvedia všetko.
Keď mala Pavlína tri roky, Československo obsadili Rusi. Rodičia budúcej kráľovnej predvádzacích mol sa rozhodnú emigrovať. Vďaka ústretovosti colníkov, ktorá trvala ešte pár dní po invázii, sa im to podarí celkom hladko. Pavlínina mama si so sebou nezabudne vziať svoje nové lodičky, no doma nechá trojročnú dcéru. Je to v danom momente celkom racionálne rozhodnutie, pretože rodičia netušia, ako útek bude prebiehať a čo by sa dialo s dcérou, keby ich pri prechode hranice napríklad zatkli.
Svoje lodičkové rozhodnutie začne ľutovať hneď po príchode do Viedne a žiarivo červené lakovky by okamžite vymenila za objatie dcéry. Manželia netušia, aká dlhá tortúra je pred nimi, kým svoju dcéru objímu. Počas nasledujúcich troch rokov žiadajú o vydanie dcéry oficiálne, prostredníctvo zahraničných úradov i charitatívnych organizácií vo Viedni, či v Štokholme, kam sa po čase presťahovali.
Avšak komunistický režim sa tvári ako mŕtvy chrobák a na ich žiadosti nijako nereaguje. Z letargie sa papaláši preberú až v momente, keď rodičia začnú vo Švédsku držať hladovku a o československých emigrantoch, ktorým ich rodná krajina odmieta vydať vlastné dieťa sa píše po celom svete. Režim reaguje: všetko vraj bude v poriadku, ak sa manželia vrátia späť do Československa.
Keď už majú Pořízkovci pocit, že vyčerpali všetky možnosti a nič sa neudialo, po rokoch márnych rokovaní sa zúfalá matka rozhodne k riskantnej akcii. Pod falošnou identitou sa vráti do Československa. Uniesť svoju dcéru. Ibaže spadne klietka…
Případ Pavlína je dych berúci príbeh, ktorý ožíva pre očami poslucháča vďaka vynikajúcemu spracovaniu Petry Špalkovej. Číta to bravúrne, prežíva príbeh spolu s hrdinami a vďaka jej profesionalite ho spolu s ňou prežíva i poslucháč. Je to v podstate ženský príbeh interpretovaný ženou, čo mu dodáva ďalší rozmer.
Kapitoly sú veľmi krátke, niektoré doslova pár minútové, vďaka tomu má príbeh spád. Formanová netlačila na pílu, nepotrebuje sa vyjadrovať prostredníctvom dlhých opisov, mieri priamo k veci. Presne vie, ktoré momenty má vygradovať, ale nikdy neopisuje nič zbytočné.
Ono už ten príbeh samotný je neskutočne silný, ale spracovať ho takto dobre knižne a rovnako výborne vo formáte audio, to je umenie. Mimochodom, je mi celkom ľúto, že pán Miloš Forman už nie je režisérsky aktívny. Toto je totiž téma, ktorú by určite vedel rovnako excelentne preniesť na filmové plátno.
Odporúčam všetkým milovníkom životopisných príbehov. Už zo žiadneho iného zdroja sa podrobnejšie nedozvedia o tŕnistej ceste Pavlíny Pořízkovej na trón kráľovnej svetových top modeliek.
Ak vás bude pri počúvaní rušiť hudba, preskakujte ju. Je radená na záver kapitoly a jej problém je, že niekedy trvá 5 sekúnd, niekedy minútu a nepochopíte, prečo ju Raven v danej chvíli a v danom momente koncipoval práve takto. Napriek uznaniu voči Ravenovmu umeniu, na mňa jeho hudba v tejto audioknihe pôsobila rušivo.
Na druhej strane veľké uznanie pre vydavateľstvo Tebenas. Za všetko. Za to, že do roka vydajú toľko audiokníh, že by ste ich zrejme poľahky zrátali na prstoch jednej ruky, no o to viac sa zameriavajú na to, čo vydajú a ako to spracujú. Jednoducho, nenápadne sa tváriaci projekt, ktorý zanechá silný dojem.