Svetová top modelka spáchala samovraždu! Alebo…?
Lula Landryová bola mimoriadne sexy a život úspešnej modelky z nej urobil svetovo uznávanú celebritu. Tak uznávanú, že o nej istý americký raper napísal hneď niekoľko pesničiek. Keď sa mali stretnúť v Londýne, pretože jemu našli byt presne v tom istom luxusnom dome, v ktorom Lula bývalá, sexy modelka sa vrhla dolu z balkóna.
Bolo to roztržitosti? Zo vzrušenia? Bola nešťastná, hoci to na nej nebolo vidieť? Alebo jej na ceste za rýchlym pádom niekto pomohol? Londýnski vyšetrovatelia v tom majú jasno. Bola to samovražda! Zrejme sú však jediní, ktorí si to myslia, pretože na obzore sa odrazu objaví hneď niekoľko ľudí, ktorí majú opačný názor.
Cormoran Strike je vojnový veterán, ktorý si z Afganistanu odniesol ťažké zranenie a jazvy na duši. Žena mu dala zbohom a je zrejmé, že ho podvádzala ešte skôr, než začali spolu vážne chodiť. Momentálne robí súkromného detektíva. Moc sa mu nedarí. Nájom platí na poslednú chvíľu, má dlžoby a sníva o tom, že raz bude mať skutočnú asistentku a v kancelárii, v ktorej momentálne aj býva mu nebude každý týždeň pobehať iná kočka zo zamestnaneckej agentúry.
Tá posledná sa volá Robin. Má 25 rokov a tesne pred svadbou a Cormoranovi spadla rovno z neba, aj keď to od začiatku netuší. Keď však na dvere súkromného očka zaklope John Bristow a presviedča Strikea, že jeho sestre(!) niekto z balkóna pomohol, začína sa odvíjať klbko vynikajúceho detektívneho príbehu…
Volání kukačky – prvý prípad Cormorana Strikea je tak bravúrne a chlapsky napísaný, až sa milovníci konšpiračných teórii začali vážne zamýšľať nad tým, že ho náhodou nenapísal chlap, nejaký známy autorky, ktorá sa ukrýva pod pseudonymom Robert Galbraith. Aj sa kladiem otázku, prečo si J. K. Rowlingová, autorská matka Harryho Pottera vymýšľa pseudonym, keď sa na konci, v rámci proma prezradí?
V podstate je to však jedno, dôležité je, že nech už to bolo akokoľvek, ten príbeh je fantastický. A ak ho počúva poslucháč, ktorý tak ako ja miluje britskú metropolu, bude pri počúvaní zažívať vrchol blaha. Autor(ka) totiž dej príbehu a zápletky situuje do centra Londýna, do reálnych miest, ktorých väčšinu pozná každý, kto bol ako turista aspoň raz v meste na Temži.
Moja najobľúbenejšia pasáž je tá, v ktorej sa spomína Trafalgar Square, pretože, neviem prečo, ale to je moja najobľúbenejšia časť Londýna a jedno z najobľúbenejších miest vôbec, pričom sediac na lavičkách pod sochami levov sa cítim akoby v inom svete. Nerozumiem tomu, ale je to tak a táto kniha mi vďaka krátkemu úseku ten pocit vrátila.
Dej príbehu sa odohráva v súčasnosti, je plný moderných vymožeností, od mobilného telefóny, cez internet, až po tablet, vydavateľstvu Plus v spolupráci s Albatros Media sa však podaril malý zázrak. Zrejme vďaka prejavu Petra Olivu a vynikajúcej hudbe má poslucháč pocit, akoby sa preniesol do čias tradičného Londýna, no príbeh samotný ho utvrdzuje v tom, že mordy sa dejú v súčasnosti ešte viac premyslene.
Rowlingová (Galbraith) netlačí do príbehu silou mocou príliš veľa postáv, snaží sa skôr rozvíjať dej, dotiahnuť ho do zrozumiteľného konca a každú jednu postavu urobiť zmysluplnou. Toto vyšlo na výbornú. V konečnom dôsledku možno konštatovať, že tá takmer 18 hodinová nahrávka speje od začiatku k úspešnému vyriešeniu a v podstate nemá chybu.
Chyby som napokon neobjavil ani po technickej stránke. Hlas Petra Olivu je v príbehu tak samozrejmý, ako Oxford Street v centre Londýna, hudba je vynikajúca, technicky ukočírovaná tak, aby ani intenzitou nijako nerušila počúvanie. Príbeh ubieha ako po masle a ani sa nenazdáte, kedy ste za polovicou (ja som musel v aute vymeniť disky, keďže na mp3 CD vyšla nahrávka na dvoch diskoch).
Po záplave severského krimi rôznej dĺžky i kvality je tento britský detektívny príbeh, ktorý prináša všetky tradičné prvky dobrej anglickej detektívky, no aplikované na súčasnosť príjemným vánkom na konci horúceho leta, osviežením, ktoré privial vzduch spoza Lamanšského prielivu.