William Paul Young – Chatrč (recenzia audioknihy)
Hádam ešte pri čítaní žiadnej knihy, ani pri počúvaní žiadnej audioknihy som na konci neskončil „tak rozhádzaný,“ ako po dopočúvaní Chatrče. Jedno moje ja kričalo nadšením, druhé si doslova ťukalo na čelo (zrejme nad reakciami tej prvej časti).
Nie som veriaci. Nie v tom zmysle, že by som každú nedeľu sedel v kostole. Už dlho mám dojem, že cirkev so svojimi ovečkami nehrá fér a jednoducho si mnohé veci upravuje podľa seba, pre svoje výhody. Verím však, že existuje niečo medzi nebom a zemou.
Nie, nevolám „To“ Bohom, nepredstavujem si „To,“ ako deduška sediaceho na obláčiku, riadiaceho náš (môj) život. Ale mám dojem, že „niečo“ tam je. Polemika, ktorá by sa dala rozvíjať do nekonečna a bola by zrejme večná.
Chatrč moje myšlienky nahlodala ešte viac. Som racionálne zmýšľajúci človek a fascinovalo ma, ako William Paul Young dokázal rozohrať svoj príbeh. Počas rodinného výletu unesú najmladšiu dcéru Mackenzieho Allena Phillipsa. Koniec všetkým nádejam prinesie nález jej zakrvavených šiat, čo vedie k záveru, že ju zavraždil doteraz nedolapený sériový vrah malých dievčatiek.
Young v úvodných troch kapitolách bravúrne rozohráva dokonalý krimi príbeh, z ktorého ma ešte teraz mrazí po tele. Je totiž úplne jedno, či ide o sériového vraha, alebo otca tyrana, každý, kto ubližuje bezbranným deťom, by pri mojom súde bol bez šance na milosť. Young je navyše v opise udalosti tak presvedčivý, že ma pichalo pri srdci. Bravúrna práca.
Niekoľko rokov po tragickej udalosti objaví Mack v poštovej schránke podivný odkaz, v ktorom ho pisateľ pozýva do opustenej chatrče uprostred oregonskej divočiny, kde sa našli stopy krvi jeho dcérky. Napriek tomu, že Mackovi pripadá jeho vlastné počínanie nanajvýš divné, vydá v jeden zimný piatok na miesto a to, čo tam nájde, navždy zmení jeho život.
V nasledujúcich 17 kapitolách sa autor púšťa na cestu po veľmi tenkom ľade. Jeho hlavný hrdina dostáva príležitosť zažiť to, čo by nás mnohých presvedčilo o existencii „niečoho,“ keby sme to zažili na vlastnej koži.
Mack sa v chatrči stretáva s Bohom, autor sa rozhodol, že to bude žena – černoška, čím okamžite búra všetky mýty a minimálne u mňa si za to vyslúžil veľký obdiv. Následne dostáva na dva dni šancu pochopiť, že napriek tomu, že Boha nikdy nevidíme, je všade okolo a vo všetkom okolo nás. Hľadá cestu porozumenia i odpustenia.
Autor vyštudoval náboženstvo a prostredníctvom príbehu, ktorý bol pôvodne určený pre malú skupinu ľudí a neskôr sa stal bestsellerom si „liečil“ vlastné traumy. Niet pochýb o tom, že Young pretavil do komerčného príbehu všetko, čo sa naučil v škole a čitateľovi i poslucháčovi podsúva Boha takého, akého si zrejme všetci predstavujeme.
Youngovi sa podarilo pretaviť do príbehu, ktorý prijme tak veriaci, ako i neveriaci poslucháč. V prvom prípade ho prinúti usporiadať si myšlienky o tom, v čo verí a v tom druhom prípade dáva do hlavy neuveriteľného chrobáka, čo ak predsa. Famózne je, že Young netlačí na pílu, nijakým spôsobom nepresviedča o „svojej“ pravde a dáva poslucháčovi na výber, či sa s týmto neuveriteľným príbehom stotožní, alebo nie.
Chatrč v poslucháčovi vyvolá nepochybne veľké množstvo otázok. Nie je to jednoduchý príbeh, ale je citlivý a vskutku zrozumiteľný. V podaní Igora Bareša navyše presvedčivý. Uveril som mu absolútne všetko.
Audiokniha je rozdelená na 20 kapitol, jednotlivé časti sú oddelené hudobnými predelmi. Tie boli jedinou vecou, s ktorou som sa nedokázal stotožniť. Prvky americkej country obalené do trochu lacných popových šiat sa mi k príbehu jednoducho nehodili. Inak však nezabudnuteľný zážitok.